POČELO JE /

Donosimo veliki vodič kroz covid-potvrde: Gdje možete, gdje ne, kome ne trebaju, tko plaća testove i što s trećom dozom

Image
Foto: Marko Dimic/Pixsell

Danas je nas snagu stupila mjera mjera obaveznih covid-potvrda za sve zaposlene u državnim i javnim službama te korisnike njihovih usluga u prostorijama tih službi

16.11.2021.
7:00
Marko Dimic/Pixsell
VOYO logo

Zbog pogoršane epidemiološke situacije, u Hrvatskoj je od danas na snazi novi, stroži režim primjene i provjere covid-potvrda. Glavna razlika je to što covid-potvrde od danas postaju obavezne u državnim i javnim službama, odnosno za dužnosnike, državne i javne službenike te zaposlenike ustanova i trgovačkih društava čiji su osnivači RH, županije, gradovi i općine, ali i korisnike njihovih usluga starije od 16 godina. Za necijepljene i one koji nisu preboljeli covid, uvodi se mjera obveznog testiranja kako bi mogli pristupiti prostorima u kojima su obavezne covid-potvrde.

Image
SADA SE SVE ZNA /

Tko od utorka mora imati covid-potvrdu, a tko je izuzet i u kojim slučajevima? Ima jedna promjena, a odnosi se na djecu

Image
SADA SE SVE ZNA /

Tko od utorka mora imati covid-potvrdu, a tko je izuzet i u kojim slučajevima? Ima jedna promjena, a odnosi se na djecu

Ova mjera prvotno je trebala stupiti na snagu jučer, ali je Nacionalni stožer civilne zaštite odgodio početak primjene za danas, 16. studenoga, kako bi se što više ljudi moglo testirati i dobiti potvrdu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donosimo najvažnija pitanja i odgovore vezane uz novi režim covid-potvrda.

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Covid potvrda postaje dio naših svakodnevnih života

Kako i gdje mogu dobiti covid-potvrdu?

EU digitalnu covid-potvrdu izdaje Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske. Potvrdu se može zatražiti online putem portala e-Građani ili fizički u podružnicama HZZO-a te u ljekarnama i ovlaštenim laboratorijima koji provode testiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što potvrda sadrži i kako se provjerava?

Obje verzije potvrde, i digitalna i otisnuta na papiru, sadrže QR kôd s osnovnim informacijama te digitalni pečat koji osigurava vjerodostojnost potvrde. Pri provjeri se skenira QR kôd i provjerava digitalni potpis. Potvrde će se provjeravati na ulazu u tvrtku ili instituciju, a taj će posao obavljati osobe koje ovlasti poslodavac.

Koliko vrijedi covid-potvrda?

Potvrda vrijedi 365 dana od dana primitka druge doze cjepiva (ili one koja se prima samo u jednoj dozi) te također 365 dana od primitka treće, tzv. booster doze cjepiva. Sve osobe koje su preboljele covid u posljednjih 12 mjeseci mogu dobiti potvrdu od liječnika i ona će se smatrati ispravnom, i to neovisno o tome je li nastala na temelju PCR-a, brzog antigenskog testa ili je osoba bila tzv. vjerojatni slučaj.

Na koga se odluka odnosi?

Odluka o obaveznom predočenju covid-potvrde odnosi se na dužnosnike, državne službenike i namještenike u javnim službama, službenike i namještenike u lokalnoj, područnoj i regionalnoj samoupravi, zaposlenike trgovačkih društava i ustanova čiji su osnivači RH ili jedinice lokalne ili regionalne samouprave, kao i zaposlenike trgovačkih društava čiji su osnivači trgovačka društva u vlasništvu RH ili jedinice lokalne i područne samouprave. Također se odnosi i na korisnike njihovih usluga starije od 16 godina. Odluka se odnosi i na osobe u vojnoj službi te zaposlene u zračnim lukama.

Tko je izuzet od predočenja covid-potvrde?

Od predočenja covid-potvrde izuzeti su studenti (osim ako pojedini fakulteti ne odluče samostalno uvesti covid-potvrde, a takvih je sve više), učenici, mlađi od 16 godina, osobe koje dovode dijete ili učenika u vrtić ili školu, osobe koje prate osobu koja se ne može brinuti za sebe, osobe koje u područje HZZO-a dolaze podići svoju covid-potvrdu, korisnici poštanskih usluga koji moraju preuzeti pošiljke čije bi nepreuzimanje imalo pravne posljedice i osobe koje imaju kontraindikaciju na cjepivo. Covid-potvrde ne moraju imati ni osobe koje idu na sud. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko se i koliko često mora testirati?

Svi koji nisu cijepljeni ili nisu preboljeli covid, morat će se testirati najmanje dva puta tjedno, a poslodavac će odlučiti koji će to biti dani.

Gdje se građani mogu testirati?

Svi na koje se odnosi odluka moći će se testirati na ukupno 6407 testnih mjesta u Hrvatskoj. Popis svih zdravstvenih ustanova i laboratorija gdje je moguće testiranje na covid možete vidjeti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko će plaćati testiranje zaposlenika?

Testiranja će zaposlenici javnih i državnih službi platiti sami, ali će im trošak naknadno biti refundiran. Brzi antigenski test u državnim institucijama košta 105 kuna. Stožer je preporučio i privatnim tvrtkama da uvedu covid-potvrde, ali ondje testiranje zaposlenih neće plaćati država.

Mogu li tvrtke organizirati testiranje u svojim prostorima?

Mogu, ali tada potvrda vrijedi isključivo za ulazak na posao, odnosno neće biti valjana 48 sati za odlazak na druga mjesta gdje je predočenje covid-potvrde obavezno.

Što s osobama koje su primile treću dozu cjepiva?

Osobe koje imaju covid-potvrdu na temelju dviju doza pa dobiju treću dozu cjepiva morat će zatražiti novu covid-potvrdu. Ona će vrijediti 365 dana od primitka treće doze.

Treba li covid-potvrda i u javnom prijevozu?

Ne. Tamo se i dalje treba pridržavati posebnih epidemioloških mjera poput nošenja zaštitnih maski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo