Fali nam 4.300 liječnika, a oni ne mogu stažirati

'Aktualna situacija je takva da mi, diplomirani doktori medicine čekamo raspisivanje natječaja za pripravnički staž i u naponu snage nemamo posla. Znači li to da nas čeka i neizvjesna budućnost

28.1.2013.
16:04
VOYO logo

"Hrvatskoj danas nedostaje 4.300 liječnika da bi ispunila europski prosjek od 3,6 liječnika na tisuću stanovnika", citiraju medicinari primarijusa Hrvoja Miniga, predsjednika Hrvatske liječničke komore.

Naime, iako su deficitarno zanimanje, baš poput ostalih zanimanja u zdravstvu, ni liječnici ne mogu doći do toliko im potrebnog staža. Zbog rezova u zdravstvu Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje ne raspisuje natječaje za pripravnički staž - što znači da su mnogi mladi školovani medicinari u naponu snage bez posla, upozoravaju u otvorenom pismu deseci liječnika okupljeni pod nazivom "Doktori medicine na čekanju".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ping pong od institucije do institucije i nazad

"Odrađivanjem pripravničkog staža i polaganjem državnog ispita naše školovanje ne završava. Pripravnički staž je samo 'most' između našeg integriranog preddiplomskog i diplomskog studija te specijalističkog usavršavanja na koje smo zakonom obvezani", podsjećaju ministra.

Ipak, najžalosnija im je činjenica što ne mogu doći do osnovnih informacija - hoće li, kada i na koji način biti raspisan natječaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ministarstvo zdravlja nas upućuje na Ministarstvo rada koje nas usmjerava ka Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, koje se na kraju poziva na Hrvatski zavod za zapošljavanje i tako u krug", opisuju. Ponovno ga mole za informaciju i ističu da žele raditi u Hrvatskoj za adekvatnu plaću, a to ne znači samo 1.600 kuna.

Ministru, koji je i sam liječnik, napominju: "Završili smo izuzetno zahtjevan studij medicine kako bismo pomagali ljudima stečenim znanjima i vještinama. Uložili smo puno vremena, truda, odricanja i novca u završavanje studija. Ne zaboravljamo da nam je i država subvencionirala školovanje na čemu smo iznimno zahvalni. Na kraju se postavlja pitanje čemu sve to kad nas država očito ne želi?!"

Odlazak u inozemstvo - 300 tisuća kuna po liječniku

Alarmantnim smatraju činjenicu da je prosječna dob liječnika u Hrvatskoj 50 godina, kako i ministrove procjene da u prvoj godini ulaska u EU iz Hrvatske otići oko 500 liječnika i kako će se više od 50 posto vratiti kroz godinu.

Zanima ih, među ostalim, i što će ulazak Hrvatske u EU značiti za njihov stažiranje, zašto da ostanu u Hrvatskoj i zbog čega da se vraćaju ako nađu posao u inozemstvu, kad se država maćehinski odnosi prema tom zanimanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanima ih i postoji li svijest da odlazak hrvatskih liječnika u inozemstvo znači gubitak od 300 tisuća kuna po osobi, koliko je državu koštala njihova naobrazba.

"Jeste li sigurni da će Hrvati biti zadovoljni time da će ih kroz par godina liječiti stranci?", pitanje je kojim zaključuju otvoreno pismo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo