Spisatelj, pjesnik i kolumnist Krešimir
Butković, na 27. godišnjicu događaja koji mu je
promijenio život poslao je otvoreno pismo koje bi trebali mnogi
pročitati i nakon toga poduzeti nešto.
Njegovo pismo prenosimo u cijelosti.
"27 godina je iza mene. Dan je bio nekako isti kao i
ovaj danas. 24.7. mareta, pred kišu, 1990. Razmišljam o tom svom
sudbonosnom skoku, o svim peripetijama koje sam prošao kroz ta
skoro tri desetljeća.
Bio sam mlad, nepunih osamnaest, pun života i snova. Skočio
sam u more, u Senju, i slomio vrat. Postao i ostao
kvadriplegičar. Mnogi ni ne znaju s čime se susreće jedan mladi
čovjek koji je u trenu ostao oduzet. Tijelo se mijenja.
Atrofiraju mišići, zatežu se tetive, nekima takvo što prouzroči
deformitet zglobova. Biti nepokretan znači cijeli život boriti se
protiv dekubitusa – rana od ležanja. Većina ljudi sa spinalnim
ozljedama ima problema s inkontinencijom – nema kontrolu
mokrenja, pražnjenja mjehura. Osim što zbog bubrega moramo
konstantno piti urološke čajeve, inkontinenciju rješavamo na
mnoge načine; koristeći katetere, urinare, pelene ili jednostavno
dehidriramo prije izlazaka. Sama činjenica da ne hodamo i nije
neki problem. Većina ljudi provede život u sjedećem ili ležećem
položaju. Sve ostalo što dolazi s invaliditetom uteg je za osobu
s invaliditetom i one koji brinu o njemu. Od inkontinencije do
opstipacije.
Dakle, većina kvadriplegičara, posebice onih koji su davno
nastradali, je ovisna o tuđoj pomoći. Zamislite kad si ne možete
uzeti čašu vode, a kamoli ukoliko nešto više zatrebate. Bože
blagoslovi sve medicinske sestre ovoga svijeta koje su nam
pomagale u najtežim trenucima života kad smo morali prihvatiti
vlastitu nepokretnost ali i činjenicu da od sada o svemu ovisimo
o tuđoj pomoći. ''Hvala'' i ''Molim'' su najčešće riječi u našem
vokabularu.
Većina nas jednom se vrati kući. O nama cijelog života skrbi
netko iz obitelji. Težak je to životni put za sve. Poneko od nas
se uspije izboriti i za osobnog asistenta. 4sata dnevno! Što je s
preostalih 20sati potrebe za pomoći? Što mislite, gdje smo? U
dubokom smrzavanju?
Roditelji stare, i svi mi ovisimo o kvaliteti skrbi. Sretan
sam da imam divne roditelje koji su toliko izdržali sa mnom. Neki
kvadriplegičari nisu izdržali. ''Otišli'' su. Dakle, tridesetak
godina se borim s državnim institucijama, gradonačelnicima i
ignoriranjem problema. Što kroz medije, što kroz vlastite
(rasprodane) romane, što obijajući vrata nadležnih upozoravao sam
na sramotan odnos države spram osoba s invaliditetom.
Mi smo ovisni o tuđoj pomoći; fizičkoj, psihičkoj,
prostornoj.
Političari su i dalje gluhi, udruge su gluhe, svi okreću
glavu nad činjenicom da postoji određena skupina u društvu kojoj
je potrebna institucionalna pomoć. Domovi za starije i nemoćne
nisu rješenja. Kvadriplegičari u domovima me zovu i preklinju da
je krajnji čas da nam se pomogne! Nažalost, država nema srca za
nas. Doduše, izgrađeno je pet domova za vojne OSI. Svaka čast na
tome, no kad ćemo doći i mi na red? Zadnji metak ispaljen je
'95.! 22godine nema promjena! Predizborno nas se svi sjete,
obećaju domove, brda i doline, uhljebe se i otkantaju nas dva
dana nakon izbora. I to je sve. Obveza da svaka država unutar EU
mora imati spinalni centar i dom za osobe s teškom spinalnom
ozljedom nikoga ne dira. Njima je dobro. Svima je dobro dok ne
osjete nemoć i ovisnost na vlastitoj koži. A onda, ubrzo skončaju
u nekoj ubožnici jer im nitko ne želi plaćati ogromne svote za
cjelodnevnu skrb u privatnim domovima.
Bože, blagoslovi i naše obitelji i prijatelje koji nas izvedu
van u šetnju da vidimo svijeta. Bez divne skrbi roditelja,
obitelji, rodbine i prijatelja mnogi od nas bi ostali u tami
svojih domova. Ne želim u tamu. Želim živjeti unutar svojih
mogućnosti. Stvarati, pisati, pomagati. Želim biti koristan član
ovog društva koje nas ne razumije i odbacuje.
Ne plačem nad svojom sudbinom. Davno sam isplakao te suze.
Tražim samo malo digniteta za nas kvadriplegičare! Da skončamo
ovaj težak život mirno, dostojanstveno, s pravom da kreativnošću
i znanjem uljepšamo svijet sebi i drugima.
Obećanja nam je dosta! Prijeđite s riječi na djela! Hvala vam
svima što ste odvojili 5minuta za ovo pismo i što nas razumijete
i podržavate."