Budući da zagađenje u Slavonskom Brodu izaziva rafinerija nafte u susjednom Bosanskom Brodu, koje dijeli tek rijeka Sava, Picula je i kao hrvatski europarlamentarac i kao predsjednik Izaslanstva za odnose s BiH uputio dopis Europskoj komisiji pitajući hoće li poduzeti ikakve pravne mjere po tom pitanju.
'Trovanje' traje od 2008. godine
Picula je, kako prenosi N1, postavio upit Europskoj komisiji što će biti poduzeto oko podizanja tehnoloških standarda u Rafineriji, a s obzirom na stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s BiH iz lipnja prošle godine.
Picula je pitanja Komisiji uputio reagirajući na dopis gradonačelnika Slavonskog Broda Mirka Duspare u kojem je upozorio na enormno prekoračenje graničnih vrijednosti lebdećih čestica, sumporovodika i dušikovog oksida u zraku koje uzrokuje Rafinerija nafte u Bosanskom Brodu što traje od 2008. godine.
Četvrti od pet stupnjeva zagađenja
"Prema mjerenjima tvrtke Aqicn, indeks količine lebdećih čestica promjera manjeg od 2,5 mikrometra u Slavonskom Brodu 08.01.2016. iznosio je 261, što je najveći indeks izmjeren u Europi. Kvalitetu zraka u Slavonskom Brodu mjeri i Agencija za zaštitu okoliša u Hrvatskoj, te je 11.01.2016. izmjerena količina PM 2,5 čestica bila 86,80, što se smatra visokim, četvrtim od pet stupnjeva zagađenja", stoji u Piculinom pitanju članovima Europske komisije.
Problem je u tome što BiH nema na državnoj razini uspostavljen sustav mjerenja kvalitete zraka, prenosi N1.