Sve žešći sukobi u vladajućoj koaliciji kulminirali su jutros izjavom Milana Bandića da je s Tomislavom Karamarkom razgovarao o preslagivanju saborske većine. Prvi put su se čule i izravne prijetnje Mostu iz samog HDZ-a, i to u proslavi stranačke pobjede Tomislava Karamarka. Tako je brak Mosta i HDZ-a ,od kojeg je cijeloj zemlji trebalo biti bolje, došao u situaciju da se u njemu dobro ne osjećaju ni oni koji su u njega ušli. Je li došlo vrijeme rastave, upitali smo potpredsjednika Vlade i čelna Mosta Božu Petrova
"Mi nikada nismo ni bili u braku, niti smo sada u braku. To je jedan odnos u kojem svatko ima svoj cilj. Nama je interes provesti reforme, radi toga smo se i uključili. Iskreno se nadam da je drugoj strani također interes i da se u tome poklapamo", rekao je.
Očito više smatraju da taj interes ne mogu ostvariti s vama.
Meni iskreno nije jasno kako se s Mostom ne može ostvariti interes reformi. Ako će se pogledati zadnja tri mjeseca, mi smo gurali reforme zadnja tri mjeseca. Most je zaslužan što smo uspjeli progurati i Zakon o političkim strankama i ukidanje Ureda bivšeg predsjednika i još ide nekoliko zakona. Mislim da bi bilo fer priznati kako mi želimo promjene, te da ih druga strana krene prihvaćati.
Kome bi odgovaralo preslagivanje vlasti? Danas ste govorili o interesnim grupacijama. Na koga ste konkretno mislili?
Mislio sam na određene ljude koji se javno hvale kako su u dobrim odnosima s određenim ljudima koji su danas u Vladi. Mogu otvoreno reći, to je gospodino Petrović. On je javno na suđenju Sanaderu rekao da je on konzultatnt MOL-a. Dakle, radi za drugu državnu stranu tvrtku, ne radi za interese hrvatske tvrtke. I onda se on javno hvali kako je dobar s Karamarkom. Jako su mi to čudne stvari. Ovim putem bih pozvao gospodina Karamarka da se ogradi od toga.
Međutim, Karamarko je jučer potvrdio kako je prijatelj s gospodinom Petrovićem i da se nema namjeru odreći svojih prijatelja.
Netko može biti prijatelj u privatnom životu, ali druga stvar je način kako treba funkcionirati država i vlast. To je potpuno odvojeno od nečijih osobnih interesa. Bojim se da ovdje nije samo u pitanju samo osobni interes, nego interes nekih drugih država.
Dakle, govorite o izdaju nacionalnih interesa?
Naravno. Danas smo javno rekli da nikada nismo bili kočničari. Mi smo reforme gurali cijelo vrijeme. Ako ćemo u ičem biti kočničari, onda ćemo kočiti prodaju hrvatskih nacionalnih interesa. Tu prvenstveno mislim na INA-u.
Što mislite pod izdajom nacionalnih interesa u slučaju INA-e?
Način na koji su predana upravljačka prava. Mislim da je svakom građaninu jasno što se i kako dogodilo. Sada ide arbitraža i mogu reći da sam brifiran kao potpredsjednik Vlade da imamo razloga biti optimistični.
Milan Bandić jasno je kazao da računa na još 4 ili 5 zastupnika. Prema svim kalkulacijama, to mogu biti samo zastupnici Mosta. Imate li vi te informacije da su neki od vaših spremni preći u drugi tabor?
Nemam takve informacije. Ako usporedite politiku zadnjih 20 godina i da se prilikom svakih izbora rješavala politička trgovina foteljama, ako se sjetite da je Mosta prije tri mjeseca po prvi put u povijesti hrvatske politike izdržavao pet tjedana pritiska i ostali smo kompaktni, ne znam što se može promijeniti u iduća tri mjeseca. Ljudi su pokazali da imaju svoj obraz i kredibilitet. Vjerujem da je to ostalo i dan dan.
Spekulira se da bi gospodin Lovrinović i grupa oko njega mogao prijeći k Milanu Bandiću.
To su mi prve informacije.
Iz HDZ-a Vas optužuju da zbog Vas reforme stoje. Dakle, zašto sve već tri mjeseca stoji? Građani doista ne vide nikakav pomak?
Ja se iskreno ne mogu složiti da bilo što stoji. Ne stoji. Trenutno se u pozadini rade nacrti i prijedlozi novih zakona. Samo u Ministarstvu pravosuđa će se ove godine donijeti šest najvažnijih zakona za RH. Osim proračuna koji je bio donesen, napravljen je i akcijski plan reformi koji je koordinirao predsjednik Vlade. Ako će se taj akcijski plan ispoštovati, onda će ova Vlada biti uspješnija od prošle u prvoj godini mandata.
Veliko povjerenje birača dobili ste i na obećanju o rezanju plaća i beneficija saborskih zastupnika, što je s tim?
U ovom trenutku nisu pustili taj prijedlog. Reći ću da smo ga i završili i meni je drago što je i Domoljubna koalicija već u nekoliko navrata zadnjih par dana izašla sa stavom da su oni proreformski. Ja se nadam se da će se tako i nastavi. Svaki tjedan novi prijedlog reformi, ja se nadam da će Domoljubna koalicija to podržati. Jedna od njih je prijedlog o plaćama saborskih zastupnika jer meni iskreno nije jasno zbog čega je danas dopušteno da jedan saborski zastupnik dođe jednom mjesečno na svoje radno mjesto i za to dobije 15.000 kn mjesečno. Ukoliko, kao završni stadij, se na kraju to ne dogodi, uviek postoji mogućnost da za to napravimo referendum.
Koji je rok za te stvari koje sada spominjete - smanjenje benificija saborskim zastupnicima, reforma lokalne uprave koju ste najavljivali?
Što se tiče, ne samo plaće saborskih zastupnika, nego i ove reforme koju ćemo za tjedan dana ponuditi na užem kabinetu i na sjednici Vlade, gdje ćemo ponudutu zakon u kojem se smanjuje mogućnost davanja plaća iz lokalnih samouprava, iz njihovih proračuna, da se izdvaja 15 posto prihoda lokalnih samouprava, a ne 20 posto... Tako da ne postoje gradovi sa 10.000 ili 15.000 stanovnika gdje postoji šef protokola. Šef protokola može postojati u Osijeku, Rijeci, Zagrebu, Splitu, ali ne na takvim razinama...
Dakle, tu rješavate tzv. političke uhljebe i zapravo oslobađate lokalne samouprave da djeluju efikasnij.
Taj ćemo zakon ponuditi sljedeći tjedan. I nadam se da ćemo kroz tri do četiri mjeseca moći povući crtu i reći da ova Vlada ima šanse za uspjeti i mi u njoj možemo provesti ono zbog čega smo se uključili u politiku. Jer iskreno, meni je bilo mnogo lakše sjediti u Saboru i dizati ruke, nego preuzeti odgovornost. Naravno, i izgubiti popularnost, ali preuzeti odgovornost da se nešto zaista napravi.
Ali ako za tri do četiri mjeseca toga ne bude, što onda?
A onda je vrlo jasno... Dakle, mi nismo ispunili interes, nismo ispunili reforme, nismo ih mogli napraviti i onda mislim da je vrijeme da se prizna da stvari ne funkcioniraju i da netko drugi čini tu vlast.