Tridesetpetogodišnja S.V. iz jednog mjesta kod Čakovca (podaci poznati redakciji) ima petero djece i trenutačno živi od naknade za porodiljni u iznosu od 1.560 kuna. Od nje mora platiti i kredit od 1.000 kuna!
Jedini spas u teškoj situaciji joj je dječji doplatak, koji, iako je, kako kaže, u zakonskom roku podnijela zahtjev sa svim traženim dokumentima, još uvijek nije dobila.
Ne stignu obraditi zahtjeve?
"Imam pravo na dječji doplatak 249 kuna po djetetu i po 1.000 kuna za četvrto i peto dijete. Zahtjev sam predala u zakonskom roku, no do danas nisam dobila ni lipe. Kako da prehranim petero djece? Kako da pogledam djeci u oči i velim da ovaj mjesec nema mlijeka, a možda ni pelena za najmlađeg", očajna je 35-godišnja žena koja je istu situaciju, kaže, proživljavala i prošle godine. Naime, zahtjevi za dječji doplatak predavali su se do kraja veljače, a S.V. svoj je, tvrdi, predala 27. veljače.
"Ja znam da će oni to isplatiti sa zakašnjenjem i zaostacima. No što da radim do tada? Moje najstarije dijete ide u srednju školu, a najmlađe je staro tek godinu i pol. Zbog zdravstvenih problema moramo svaka tri mjeseca na pregled u Zagreb. Ja za to nemam novca. A da ne govorimo da i drugima treba osigurati i hranu i sve ostalo što im je kao školarcima potrebno", kaže 35-godišnja Međimurka. U želji da dozna dokle je stigla obrada zahtjeva Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, kontaktirala je i Zavod, no ondje su joj rekli "da ih samo troje radi na obradi te da ne stignu sve".
'Neka ubuduće zahtjev podnese ranije'
Istim tragom krenuli smo i mi. Zanimalo nas je zašto na dječji doplatak treba čekati toliko dugo.
"Riječ je od 10.000 zahtjeva za dječji doplatak i većina njih se obradi u ožujku. Fizički ne stignemo obraditi više, a mnogi i ne donesu sve potrebne dokumente pa se to malo oduži. Oni, pak, koji su predali dokumente posljednjih dana u mjesecu na red dolaze zadnji", kaže nam službenica u čakovečkom Zavodu. Ipak, provjerava što je s našom čitateljicom te tvrdi da njen zahtjev još nije obrađen.
"S prvim isplatama smo počeli u petak i bit će kašnjenja mjesec dana, no svake godine je tako i mi isplatimo i zaostatke", kaže nam službenica ističući da je naša čitateljica zahtjev predala posljednjeg dana u mjesecu te da ubuduće treba paziti da to učini ranije. Istovremeno, S.V. tvrdi da je zahtjev predala 27. veljače. No, nije li svejedno radi li se o danu ranije ili kasnije kad je riječ o majci koja sama uzdržava čak petero djece, a koja će novac za veljaču primiti tek u svibnju?