PELJEŠKI MOST JE NATJERAO EUROPSKU KOMISIJU NA AKCIJU: /

Stvaraju zakon protiv nelojalne konkurencije iz Kine

Image
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

Europska komisija želi kontrolirati preuzimanje tvrtki i ugovaranje javnih projekata s kompanijama izvan granica EU kako bi spriječila nelojalnu konkurenciju,

7.5.2021.
8:42
Ivo Cagalj/PIXSELL
VOYO logo

Europska je komisija u srijedu predstavila nacrt propisa kojima bi zabranila državnim subvencioniranim tvrtkama iz trećih zemalja da preuzimaju tvrtke iz Europske unije te ih isključila iz javnih natječaja i ugovaranja projekata na prostoru zemalja članica. Novi propisi se prije svega odnose na nelojalnu konkurenciju iz Kine, a kao primjer je navedena i gradnja Pelješkog mosta, koju sredstvima iz europskih fondova gradi kineska kompanija China Bridge and Road Company (CRBC), piše njemački Süddeutsche Zeitung.

Navodi se kako se po pitanju javnih ugovora dodijeljenih kineskim kompanijama, kao u slučaju Pelješkog mosta, vode žestoke rasprave, jer su brojne europske tvrtke propustile natječaj, a potom se i žalile na nelojalnu konkurenciju. Njihove su žalbe, u konačnici odbijene, a to je dovelo do usporavanja radova. Gradnja Pelješkog mosta ipak nije najgori primjer u Europi. Nijemci su zgroženi nekoliko milijardi eura teškim preuzimanjem jednog od vodećih proizvođača industrijskih robota na svijetu. Njemačku kompaniju Kuka preuzela je, naime, kineska tvrtka Midea, u nas poznata po kućanskim aparatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provjeravat će i državne subvencije

Prijedlog Europske Komisije tako predviđa provjeru jesu li strane tvrtke koje žele preuzeti poduzeća iz EU u posljednjim godinama primale subvencije svojih država veće od 50 milijuna eura. Ta se provjera odnosi na sva preuzimanja tvrtki s prometom većim od pola milijarde eura. Tijekom prijava za javne ugovore, Europska će komisija propisati obvezu objavljivanja državnih subvencija većih od 250 milijuna eura.

Uz to, nadzorni organi koji se bave sprječavanjem nelojalne konkurencije traže da na vlastiti zahtjev mogu provjeravati preuzimanja i dodjele ugovora ispod graničnih vrijednosti. No, hoće li prijedlog postati stvarna zakonska odredba, ovisi o vladama zemalja članica te Europskom parlamentu, a rasprave će se voditi sljedećih mjeseci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa