Taj znatan porast moze se pripisati sve vecem broju prijava gradana, ali i internetu koji policiji olaksava pronalazak pocinitelja. No ono najgore ne dogada se u virtualnom prostoru. Cak dvije trecine i fizicki su nasrnule na dijete.
Uzasni podaci
Prosle je godine u Hrvatskoj i vise nego dvostruko u odnosu na 2013. porastao broj kaznenih djela zadovoljenja pohote pred djetetom i iskoristavanja djeteta za pornografiju. U velikom su porastu i spolne zloporabe djece mlade od 15 godina.
U policiji su uvjereni da ce broj prijava i dalje rasti. Podsjecaju na MUP-ov gumb za uzbunu "red button", gdje jednim pritiskom misa mozete prijaviti sve sumnjive i nezakonite sadrzaje na internetu.
Pedofili i zlonamjerne osobe mogu sve te podatke iskoristiti kako bi stvorili virtualni profil osobe koja bi bila bliska djetetu
"Djeca cesto ne razmisljajuci dijele razlicite osobne podatke, svoje fotografije, videozapise, informacije o tome gdje se nalaze i s kim se druze. Pedofili i zlonamjerne osobe mogu sve te podatke iskoristiti kako bi stvorili virtualni profil osobe koja bi bila bliska djetetu. Dijete se u komunikaciji na drustvenim mrezama lako moze naci u razgovoru s osobom koja je odrasla i nema bas dobre namjere. Osim djece, grijese i roditelji koji objavljuju fotografije maloljetne djece. Statistike kazu da 92 posto djece mlade od dvije godine u Americi ima svoje profile na drustvenim mrezama. Za to su ipak krivi roditelji a ne djeca," rekla je profesorica OS Veliki Bukovec i voditeljica projekta 'Sigurniji internet za djecu' Lidija Kralj za HRT.
Profesorica je ponudila i odgovor na pitanje kako djecu zastiti od opasnosti koje vrebaju na internetu.
"Velika odgovornost je na svima nama odraslima. Trebamo raditi na prevenciji i zato su ucitelji iz pet osnovnih skola osmislili obrazovne sadrzaje," koji podrazumijevaju prirucnike i videozapise za djecu i odrasle, a s ciljem da djecu osvijeste o opasnostima.
Bitno je da se djeca "ne dovedu u situaciju da odu na susret uzivo s nekom nepoznatom osobom'.