Purina i Udruga za zaštitu i dobrobit životinja Indigo
organizirale su panel pod nazivom „Odgovorno vlasništvo –
rješenje za 15.000 napuštenih pasa u Republici Hrvatskoj“, na
kojem se razgovaralo o važnosti edukacije sadašnjih i budućih
vlasnika u kontekstu sprječavanja napuštanja pasa. Na događanju
je predstavljena i zajednička inicijativa
pazi.mazi.voli. u sklopu koje će Purina uložiti 500.000
kuna u razne aktivnosti usmjerene ka promociji udomljavanja i
odgovornog vlasništva.
Emil Tuk, pročelnik Gradskog ureda za poljoprivredu i
šumarstvo, koji je ispred Grada Zagreba sudjelovao na
panelu, između ostalog je izjavio: „Prema nekim statistikama u
Zagrebu živi oko 50.000 pasa, dok se procjenjuje da se godišnje
napusti i izgubi njih oko 1.500. Grad Zagreb usko surađuje i
financijski podupire rad skloništa, udruga i azila koji brinu o
napuštenim psima, no na njima ne može biti sva odgovornost.
Potrebna je suradnja javnog, privatnog i civilnog društva u
rješavanju ovog problema. Stoga ovim putem pozivam građane da
budu i sami odgovorni vlasnici, a oni koji nemaju kućne ljubimce
da razmisle o udomljavanju“.
Prema
procjeni Udruge Indigo u Hrvatskoj se na ulici godišnje nađe oko
15.000 pasa od kojih se udomi približno 4.000, dok ostatak ili
ostaje na ulici ili čeka na udomljenje. Iz tog razloga Purina i
Indigo su iniciranjem ovog panela željeli osvijestiti javnost o
problematici napuštanja kućnih ljubimaca i važnosti odgovornog
vlasništva u njenoj prevenciji.
„Purina je, osim po hrani za kućne ljubimce, prepoznata i kao
aktivni sudionik zajednice u kojoj posluje kroz razne donacije i
društveno-odgovorne projekte. Pokretanjem inicijative
pazi.mazi.voli. radimo dodatan veliki iskorak –
stavljamo fokus na edukaciju građana, a koja je najvažnija u
sprječavanju napuštanja kućnih ljubimaca. Sigurni smo kako ćemo
zajedničkim naporima doprinijeti poboljšanju dobrobiti kućnih
ljubimaca, životu njihovih vlasnika i društvu u cijelosti. O tome
koliko smo odlučni u namjeri govori i činjenica kako je
inicijativa pazi.mazi.voli. naša najveća financijska
investicija u društveno-odgovorni projekt Purine u regiji“,
izjavila je Tihana Bodlović, marketing koordinator za
jugoistočnu Europu, Purina.
Iskustvo
rada s napuštenim životinjama te važnost aktivnog i odgovornog
vlasništva na panelu je predstavila Dora Perši,
predstavnica Udruge za zaštitu i dobrobit životinja
Indigo. Istaknula je kako je problem napuštanja pasa
prvenstveno problem cijele zajednice te je upravo iz tog razloga
i pokrenuta ova inicijativa. Samo uz edukaciju i promjenu
svijesti sadašnjih i budućih vlasnika pasa o odgovornom
vlasništvu dugoročno se može ostvariti znatan pomak.
U sklopu inicijative pazi.mazi.voli. održavat će se
edukacije o odgovornom vlasništvu, poticati socijalizacija
vlasnika i njihovih pasa te će se svim udomiteljima osigurati
mjesečna zaliha hrane za sretan zajednički početak.
#WeAreBetterWithPets