Pandemijska godina bila je teška za avioindustriju, ali situacija u Hrvatskoj se popravlja - ipak, stanje nije ni blizu kao 2019.
2020. bila je teška za cjelokupno svjetsko gospodarstvo, no jedna
od najteže pogođenih industrija svakako je avioprijevoz.
Popravlja se situacija, ali koliko je pandemija pokosila
kompletan zračni promet – najbolje dokazuju ovi podaci. 3 svibnja
2020., s hrvatskih aerodroma zabilježeno je svega 5 letova. Za
usporedbu, na isti dan pretpandemijske 2019. bilo ih je 386. To
je pad od oko 98 i pol posto – nešto dotad neviđeno. Sjećate se,
stvari su se na ljeto malo popravile, brojke zaraženih su padale,
mjere su ublažene, pa su aerodromi 1. kolovoza, dakle u špici
sezone smanjili tu rupu i dogurali do maksimalnih 466 letova u
danu. Na isti dan 2019. bilo ih je 726. S dolaskom jeseni stvari
su se krenule pogoršavati – evo nas opet na ispod 100 letova na
dan, dok je 2019. bilo više od 350.
Prvog svibnja u Hrvatskoj je poletjelo i sletjelo 123 zrakoplova
– puno bolje nego lani, no u odnosu na pretpandemijsku 2019.,
gotovo četiri puta manje. Otad, s doziranim ublažavanjem mjera i
napretkom cijepljenja diljem Europe situacija ipak kreće na
bolje. Jučer, dakle 13. lipnja – bilježimo 241 let u Hrvatskoj –
rupa se dakle smanjila na pola. To je ujedno i odraz globalnog
stanja na aviotržištu - svjetski zračni promet danas je na 50
posto oporavka do onih pretpandemijskih brojki.
Kroz zračnu luku Zagreb u prvih 5 mjeseci ove godine prošlo je
236 tisuća putnika, a kroz splitsku 70 tisuća – jako niska
brojka, s obzirom da su i aviokompanije putnicima u avionima
uvele mjere distance pa su mnogi letjeli poluprazni. Tijekom ove
sezone trebao bi uslijediti oporavak – pitanje je samo koliki. U
cijeloj prošloj godini zagrebački aerodrom imao je oko 924 tisuće
putnika, a splitski 674 tisuće. Daleko je to od zlatne 2019. kada
su i jedan i drugi prevezli nešto manje od 3 i pol milijuna
putnika, vidjet ćemo koliko će dobaciti ove godine. Zagreb ne
zna, Split procjenjuje do milijun.