"Netko je došao do digitalne arhive kompanije Mossack Fonseca. Postoji teorija da su američke obavještajne službe iz tih podataka izbrisale svoje građane i ostale podatke predale novinarima. Možda je riječ o nezadovoljnom zaposleniku ili nekom trećem", kazao je Marko Rakar.
Najveći proizvođači offshore tvrtki su SAD i Velika Britanija
Upozorio je kako je uglavnom riječ o legalnim ulaganjima i "parkiranju" imovine u određene tvrtke te svakodnevnim taktikama o izbjegavanju, tj. odgađanju plaćanja poreza - posebice kad je riječ o državama koje nemaju sporazum o dvostrukom oporezivanju. I Guardian, novine koje su, među ostalim, objavile "Panamaske dokumente" vlasnik su offshore kompanije.
"Isto tako i Apple, Hypo banka, Ikea...", kazao je Rakar.
Dodao je da su najveći proizvođači offshore tvrtki SAD i Velika Britanija, zatim Irska, Cipar i Austrija.
Tko je najviše profitirao?
"Panama je nastala kao američki proizvod i gotovo je američka kolonija. Postoje teorije da iza afere stoji Moskva, jer se direktno ne napada Vladimira Putina", kazao je Tvrtko Jakovina. Također smatra da su pojedine zemlje u aferi čiste i poruka onoga tko je podatke pustio van može glasiti: 'Mi znamo puno više!'. Treba se, smatra, zapitati tko je u cijelom slučaju najviše profitirao?
"Većina dokumenata dokazuje kako se posao obavljao legalno - nije riječ o poreznim rupama i što se tiče SAD-a i nekih europskih država sve je legalno'", kazao je Tihomir Vinković. Smatra da je riječ o skandalu koji ima obavještajnu pozadinu i kako se njime neće promijeniti ništa. Rakar, međutim, smatra kako će se "posljedice" ove afere vidjeti tek kad se novinari počnu baviti 'lokalnim' dužnosnicima.