Naime, politički analitičar Višeslav Raos misli kako istraživanja o potpori ulasku Hrvatske u EU ovom trenutku i nije bilo potrebno provoditi, te da je pad potpore kratkoročnog vijeka.
"Što se ulaska Hrvatske u Uniju tiče, stavovi svih parlamentarnih stranaka su jasni, dok s druge strane HSP i ostale pravaške stranke pokušavaju odgoditi taj ulazak ili ga potpuno izbjeći", kazao je Raos za Vjesnik. On misli i da pojedinci, poput Željka Sačića, zapravo žele ući u Sabor i sada koriste prigodu da svojim govorima motiviraju istomišljenike.
"Iako smo svjesni da postoje određene zemlje članice koje imaju zadršku prema Hrvatskoj, to ne znači da je cijela Europska unija protiv Hrvatske", poručio je Raos. Naglasio je i kako datum referenduma nije poznat, a ako se on održi tek u studenom, do tada se "svašta može dogoditi".
'Ne možemo živjeti u zabludi da smo sami sebi dovoljni'
Njegovo mišljenje o datumu referenduma dijeli i saborska zastupnica HNS-a Vesna Pusić. "Referendum je daleko od nas, a haaški tribunal nije sud Europske unije, nego UN-a", rekla je Pusić.
"Ulazak Hrvatske u Uniju je strateško promišljanje koje u ovim teškim trenucima treba zadržati. Taj cilj je nešto čemu se težilo još i prije izbora devedesetih, dok su na tim izborima izglasana dva strateška cilja, a to je samostalna i neovisna Hrvatska, te Hrvatska članica europske zajednice naroda", poručio je HDZ-ovac Andrija Hebrang.
Saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin smatra da retoriku protiv ulaska u EU prije svega koriste oni koji su od ove države najviše dobili. "Ne možemo živjeti u zabludi da smo sami sebi dovoljni. Iako možemo živjeti bez Europe, to bi bilo puno teže. Ako nećemo u EU, bit će nam gore, dok će zemljama iz našeg okruženja biti bolje", komentirao je za Vjesnik Kajin.
Vezani članci:
arti-201104160288006 arti-201104170124006