Milijarde dolara utrošila je bivša SFRJ, odnosno Josip Broz, nakon svog sukoba sa Staljinom, u gradnju obrambenih objekata poput podzemnih višekatnih vojnih aerodroma, gradova obalne artiljerije uklesanih u stijene, ukopanih pristaništa, baza pod planinskim vrhovima, sigurnosnih tunela, bunkera, piše Glas Slavonije.
Na rubu sela sedam bunkera
Jedno je od takvih "obrambenih" područja istočna Đakovština – općina Semeljci; na rubovima općinskog središta sedam je bunkera koje je 50-ih gradila JNA. Ni jednom od njih unutrašnjost nije zapuštena, a u nekima je čak izgrađen svojevrsni sustav odvodnje kako se voda ne bi zadržavala.
"Općina se obratila HV-u da dozna jesu li bunkeri sada u njezinom vlasništvu te što dalje s njima. Dobili smo odgovor da su oni HV-u nebitni", kaže načelnik Grga Lončarević. No, ne i Semeljčanima.
Ideja je je da se bunker uz ribnjak preuredi u ribarsku kuću, a plan je da se na vrhu izgradi platforma i stepenice za vidikovac. Lončarević kaže da se planira cijeli prostor urediti za sport i rekreaciju.
U Brodsko-posavskoj županiji ih je dvadesetak. Najuočljiviji je onaj uz brodski željeznički kolodvor, a odaje ga betonska kupola. U Novoj Gradiški odnedavno čak postoji i udruga koja se brine za njihovu budućnost, sada ih zbraja i pokušava im naći novu svrhu jer ni jedan nije iskorišten. U toj županiji su mišljenja da bi se bunkeri mogli iskoristiti, prenamijeniti, naročito u kulturne svrhe.
Prenamjena u kafiće, vinarije, hladnjače
Na području Našica desetak je, a u samome gradu pet bunkera. Izgrađeni su u Drugom svjetskom ratu, prazni su i bez posebne namjene, osim što, oni čiji su ulazi razvaljeni, privlače znatiželjnu djecu. Ratnim se bunkerom na križanju ulica V. Lisinskog i Kralja P. Krešimira, u parku, kraj obilaznice, namjerava koristiti Gljivarsko društvo Našice. No, da bi ga gljivari prilagodili svojim sadržajima, potrebno je da Grad s AUDIO-om riješi imovinskopravne odnose, jer su bunkeri u vlasništvu MORH-a. Za ostale bunkere građani su na lokalnom portalu predlagali da se preurede u kafiće, vinarije, hladnjače i skladišta.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji mnogo je bunkera iz Drugog svjetskog rata, no oni su uglavnom zapušteni i neiskorišteni.
Cijeli članak pročitajte http://www.glas-slavonije.hr/216573/4/Titove-bunkere-zele-za-kafice-vinarije-ili-hladnjace-traze-ih-i-ribici-i-gljivari
Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.