OVRHE IZGUBILE PRAVI SMISAO: /

Služe samo kao izvor bogaćenja Fine, odvjetnika i javnih bilježnika

Image
Foto: PIXSELL, Patrik Macek
27.9.2016.
17:00
PIXSELL, Patrik Macek
VOYO logo

No, Glas Slavonije piše kako se Ovršni zakon zasad neće mijenjati iako je jasno da je krojen po mjeri onih koje građani nazivaju ovršnom mafijom.

Bezobrazno skupi odvjetnički i javnobilježnički uredi

Ovrha je, naime, izgubila prvotni i pravi smisao - da bude naplata duga sa što manje troškova te je postala izvor bogaćenja onih koji sudjeluju u naplati: u prvom redu Fine, koja naplaćuje svoje posredovanje u ovrsi, a zatim bezobrazno skupih odvjetničkih i javnobilježničkih ureda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prezaduženost građana i dalje je jedan od glavnih egzistencijalnih problema u Hrvatskoj. Prema podacima FINA-e iz 2015., najveći dio blokiranih građana, njih više od 80 posto, u blokadi je duže od godinu dana, a kod gotovo dvije petine njih dug ne prelazi deset tisuća kuna. To pokazuje kako se mnogim dužnicima opterećenje svakim danom povećava, a rješenje problema im je sve nedostižnije, zbog čega ovrha ne ostvaruje svrhu za vjerovnike", upozorila je pučka pravobraniteljica Lora Vidović.

Image
ZBOG DUGA OD 100 KUNA MOŽETE OSTATI BEZ IMOVINE: /

'Zakon je napravljen u interesu velikih igrača i krupnog kapitala'

Image
ZBOG DUGA OD 100 KUNA MOŽETE OSTATI BEZ IMOVINE: /

'Zakon je napravljen u interesu velikih igrača i krupnog kapitala'

Imaju pravne službe, a angažiraju odvjetnike

Čak i javne ustanove i pravne osobe s javnim ovlastima kao vjerovnici u postupku ovrha nerijetko opunomoćuju odvjetnike, iako imaju vlastite pravne službe. Dužnicima to izaziva velike dodatne troškove koji mogu i višestruko premašivati iznos duga. "Dodatni postupci, neugodnosti i uvećani troškovi koji dovode u pitanje i samu naplatu potraživanja, kao i do nemogućnosti građana da podmiruju svoje druge obveze, nisu i ne smiju biti interes ovrhovoditelja", također ističe pučka pravobraniteljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trošak zastupanja nerijetko uveća dug do te mjere da ga dužnik više nije u mogućnosti podmiriti, pa se nađe u začaranom krugu dugotrajnih ovrha u kojem naplata osnovnog duga postaje upitna, a nekad i posve nemoguća, piše Glas Slavonije.

Image

Naplata dugova sve više liči na legalnu pljačku

"Ovrha je početno blokada svih financijskih računa, a u konačnici, vrlo izgledno može rezultirati i gubitkom cjelokupne imovine. Odvjetnici preuzimaju posao pravnih službi i to naplaćuju, dok javne komunalne tvrtke ne uzimaju naknadu, jer njihovi zaposlenici za taj posao dobivaju plaću, uz nebulozna obrazloženja kako se vanjske tvrtke angažiraju glede svoje stručnosti i znanja, te uštede vremena. Problem koji u Hrvatskoj svi vide jest da su, na naplatama takvih dugova, odvjetnici napravili brutalan biznis koji, u nekim slučajevima, nalikuje na legalnu pljačku", kaže Sarajko Baksa iz udruge Blokirani.

Iz te udruge upozoravaju da je u Hrvatskoj 330.000 blokiranih obitelji te da nigdje u svijetu ovršni zakon nije proizveo kataklizmu privatnih dugova kao u Hrvatskoj.

"Ovršna mafija u Hrvatskoj je od 2011. godine do danas izvršila više od sedam milijuna ovrha, od toga više od 70 posto odnosi se na građane, i pri tome je više od pola milijarde eura otišlo u džepove odvjetničkih društava i javno-bilježničkih ureda", dodaje za Glas Slavonije Tomislav Prskalo iz udruge Blokirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo