Ovo je sasvim drugačije radno mjesto

Humana Nova od 11 zaposlenih osoba broji tri s invaliditetom, dvije pripadnice nacionalnih manjina, dvije dugotrajno nezaposlene starije žene, dugotrajno nezaposlenu mladu majku... Samo u 2012.

25.3.2013.
8:34
VOYO logo

Zbog sve većeg broja nezaposlenih dolazak do novog radnog mjesta uvjetuje se sve većim kriterijima. Najveće žrtve takvih novih okolnosti zapošljavanja u vremenu krize upravo su oni koji inače trpe društvenu isključenost, bile to osobe s invaliditetom, manjine, ili jednostavno trudnice te žene koje planiraju obitelj.

Kad se već jednom zaposlite kod privatnika, vaš je jedini zadatak osigurati šefu priljev novca, a ukoliko iz određenih razloga postanete "neproduktivni", najčešće vam slijedi otkaz bez milosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozitivna diskriminacija

No, socijalna zadruga za proizvodnju tekstila Humana Nova iz Čakovca nudi sasvim drugačije radno okruženje te zapošljava po upravo suprotnim kriterijima gajeći tzv. pozitivnu diskriminaciju.

"Humana Nova potiče zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih osoba kroz proizvodnju i prodaju kvalitetnih i inovativnih tekstilnih proizvoda od ekoloških i recikliranih materijala za domaće i inozemna tržišta", napisao je za Danas.hr upravitelj zadruge Ivan Božić iznimno ponosan jer je zadruga doprinosi izgradnji društva tolerancije i suradnje te pomogla društveno isključenim osobama i njihovim obiteljima unaprijediti njihovo samopouzdanje i kvalitetu života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Humana Nova funkcionira tako da u suradnji s komunalnim poduzećima s područja Međimurske županije sakuplja tekstil, tekstilnu odjeću i obuću, koju u kasnijim procesima sortiranja i recikliranja mogu ponovno upotrijebiti kao second hand odjeću, osnovu za redizajniranu odjeću, kao repromaterijal za nove proizvode, industrijske krpe. Na ovaj način Humana Nova aktivno doprinosi održivom razvoju lokalne zajednice, smanjenju siromaštva i očuvanju prirode.

"U 2012. godini Humana Nova sakupila je 75 tisuća kilograma odjeće i obuće. Sortiranjem, ponovnim korištenjem i recikliranjem sakupljene odjeće i obuće naši donatori/ke izravno su utjecali na smanjenje ispuštanja CO2 u atmosferu (koji nastaje raspadanjem tekstila na odlagalištima) za 270 tisuća kilograma, smanjenje uporabe 450 milijuna litara pitke vode, 22.500 kilograma umjetnih gnojiva i 15 tisuća kilograma pesticida u proizvodnji sirovina za proizvodnju tekstila!", objašnjava nam Božić koji je iznimno zadovoljan radom i čitavim konceptom funkcioniranja Humane Nove, a i sam je u zadrugu došao iz privatnog sektora.

Rad na pravednom i održivom razvoju

Zadruga je vođena modelom trostruke bilance, odnosno ekonomskim, ekološkim i društvenim ciljevima, u procesima odlučivanja potiče razvoj i primjenu ekonomske i participativne demokracije - dakle, pravo zaposlenika/ica neke organizacije da njome upravljaju. Ovo se pravo proteže i na kupce ili na korisnike usluga organizacije, a u nekim slučajevima i na članove lokalne zajednice koji mogu biti osnivači društvenog poduzeća. Humana Nova u lokalnoj zajednici radi na pravednom i održivom razvoju.

Samo u 2012. godine zadruga je donirala u robi i uslugama 30-ak obitelji i pojedinaca te desetak lokalnih zajednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Transparentne plaće

Socijalna zadruga Humana Nova, kaže nam Božić, trenutno ima 18 članova, od toga 11 zaposlenih osoba - tri osobe s invaliditetom, dvije pripadnice nacionalnih manjina, dvije dugotrajno nezaposlene starije žene, jednu visokoobrazovanu mladu dizajnericu tekstila kojoj je to prvo zaposlenje, dugotrajno nezaposlenu mladu majku, visokoobrazovanu mladu ekonomisticu na stručnom osposobljavanju, a upravitelj je diplomirani ekonomist.

Plan: Širenje na cijelu Hrvatsku

Cilj zadruge je, dakako, održati se na životu - osigurati dovoljne prihode za dohotke zaposlenika/ica i pokrivanje osnovnih troškova poslovanja. "Iz dobiti utvrđene godišnjim obračunom, zadruga je prvenstveno dužna pokriti gubitke iz prethodnog razdoblja ukoliko oni postoje. Preostalu dobit Skupština raspoređuje na način da 35 posto ide u fond za nova kapitalna ulaganja, 35 posto u fond za razvojne programe zadruge, 10 posto u sredstva pričuve, a 20 posto raspoređuju članovi zadruge u programe zajednice, programe organizacija članica te za pripis dodatnih uloga članova", otkriva nam Božić ističući kako će Humana Nova uskoro otvoriti i svoje prve podružnice - s udrugom IRRE u Vrbovcu te s udrugom UZOR u Koprivnici, ali za to još moraju osigurati sredstva. Također, napominje, postoje interesi za otvaranjem podružnica/dućana doslovno po cijeloj Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjena za neoliberalni kapitalizam

Ima li stresa na poslu u Humani Novoj? "Stres je prisutan, ali ga je lakše amortizirati. Zajedništvo, suradnja i uzajamnost, ugodno i motivirajuće radno okruženje, međusobna potpora, sloga neke su od naših vrijednosti. Produktivnost raste konstantno, svi smo svjesni da sudjelujemo u stvaranju nečeg novog, našeg pa je sama želja za ostvarivanjem boljih rezultata veća.

Koncept eko-društvene ekonomije, koji uključuje društvenu pravednost te održivo korištenje i zaštitu prirodnih resursa, treba uvoditi kao zamjenu za neoliberalni kapitalizam, koji se pokazuje kao štetan za većinu stanovništva i Zemlju u cjelini. Uvoditi jednake mogućnosti za sve - bez obzira na rasu, spol, spolno opredjeljenje, bračno stanje, porodične obveze, dob, jezik, vjeru, političko ili drugo uvjerenje, nacionalno ili socijalno podrijetlo, imovinsko stanje, društveni položaj, članstvo ili nečlanstvo u sindikatu", odgovara nam ponosno Božić, i sam, ponavlja nam, iznimno sretan što je dio takvog tima vrijednih i poštenih ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo