O svome hobiju u RTL Direktu govorio je lovac na oluje Bruno Fantulin. Iako ih nije manjkalo, ni u ponedjeljak ni u utorak navečer nije ulovio ijednu.
''Nisam imao sreće. Otišao sam do Celja, ali oluja se raspala kada sam došao, ali s time sam se već pomirio'', rekao je. Potom je opisao lov na oluju?
''Vizualiziram si kako želim da bude, ali to ne bude kako sam vizualizirao nego potpuno drugačije. Priprema najčešće kreće tri do pet dana prije oluje, ciklone ili što god se najavljuje. Kada se taj period približi, pratim prognostičke karte i modele, predviđam gdje bi se mogla dogoditi neka kvalitetna oluja. Po iskustvu procijenim gdje je najbolje ići loviti oluje'', kazao je Bruno.
'Najopasnije je biti u automobilu'
U srijedu, kada je najavljeno olujno nevrijeme, odlučio je ostati u Zagrebu i pričekati da se oluja spusti od Međimurja. Nema smisla, kaže, ići iz Zagreba ako će ga pogoditi oluja. Da bi kao i svaki lovac uslikao svoj 'plijen' kaže da treba prvo dosta godina iskustva i dosta neuspjelih pokušaja, puno neprospavanih noći i puno pojedenih živaca. Kaže da je sve to jako opasno.
''Najopasnije je biti u automobilu kada se vozite prema oluji. Mi lovci na oluje znamo otprilike procijeniti gdje i kada je opasno i kada je vrijeme povući se u automobil kada smo poprilično sigurni. Ali kada oluja dođe blizu, onda i nama proradi strah, a adrenalin se spusti'', kaže.
Gdje su najbolje oluje u Hrvatskoj?
'Najbolje' i najjače oluje u Hrvatskoj, kaže, ovise o hladnoj fronti.
''Ako ona ide sa sjeverozapada, najčešće prođe Istru, Mali Lošinj i ide direktno na Zadar. Pa mi je to najčešće lokacija. Tamo je, kako moj kolega kaže, dosta sigurno da ćete uloviti nešto dobro'', ističe Bruno Fantulin.
Susreo se i sa superćelijskim olujama. I snimio ih je.
''One su drugačije po tome što imaju nevjerojatnu strukturu oblaka, gotovo apokaliptično izgledaju. Takva struktura oblaka, super-ćelije, donose gotovo svakodnevno tornada u Americi u 5. i 6. mjesecu. Ovdje su tornada rjeđa, ali se mogu dogoditi i nisu strani pojam. Pogotovo u susjednoj Srbiji i Mađarskoj. Superćelija, to je naopasniji tip oluje i ako se nađete na njezinoj putanji nije dobro za vas'', napominje.
Zašto se bavi time? Adrenalin i inat
Na pitanje zašto se uopće bavi time, Fantulin odgovara: adrenalin, a nekad i inat.
''Odem na lokaciju i po deset puta dok ne dobijem ono što sam si zacrtao prije godinu, dvije. Počeo sam loviti oluje s 14 godina. Od kolega sam vidio fotografije, po medijima, čak i pijavice iz Dubrovnika i to me fasciniralo. Krenuo sam na moru fotografirati iPhoneom. Kako je vrijeme išlo, ljubav je rasla i ni u jednom trenutku nije pala'', kazao je.
Naravno, opisao je i jednu preopasnu situaciju.
''Dan nakon otvorenja Pelješkog mosta, znao sam da mi je auto pokvaren. Bio je cijelo ljeto pokvaren i znao sam da ne može izdržati neki dugi put. Ja sam se nalazio na Srimi kod Vodica i popodne sam krenuo za Pelješki most. Ne znam točno koliko treba - dva, tri sata do tamo. Pratila me kiša, a kod Šibenskog mosta se zaplio automobil ispred mene. Onda sve što se ne treba desiti tada se desilo. Ali se desila i slika'', kazao je.
A što se tiče zarade, kaže: ''Ako idete za tim, vrlo brzo ćete odustati, već nakon prve sezone munja. Tako da to ne preporučam. Ali ako ćete raditi iz srca, onda vam je samo nebo granica.''