sve stavio crno na bijelo /

Usred TV emisije izrekao rečenicu koja će odjeknuti Hrvatskom: 'Tuđmana su krivo shvatili, a Tito je veći Hrvat od Pavelića'

Image
Foto: Profimedia

Povjesničar Ivo Goldstein osvrnuo se i na pozdrav ZDS

20.4.2023.
8:58
Profimedia
VOYO logo

Čuveni hrvatski povjesničar Ivo Goldstein progovorio je uoči komemoracije u Jasenovcu o uvijek vrućoj temi kod Hrvata, usporedbi Tita i Pavelića, a ovom je prilikom prokomentirao i vrući dan u Saboru gdje se raspravljalo o zločinačkom pozdravu Za dom spremni, odnosno kažnjavanju njegova korištenja.

Na početku razgovora za N1 televiziju osvrnuo se na odluku Koordinacije židovskih općina o zajedničkoj koloni u Jasenovcu. Ističe da je to dobra odluka te je rekao je da je prošle godine umalo bila zajednička komemoracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
A TEK KAD VIDITE CVIKE /

Nema šanse da biste ga prepoznali: Pogledajte kako je Josip Broz izgledao prije nego što je postao Tito

Image
A TEK KAD VIDITE CVIKE /

Nema šanse da biste ga prepoznali: Pogledajte kako je Josip Broz izgledao prije nego što je postao Tito

“Bile su dvije, ali iz posve drugih razloga od onih koji su motivirali narod žrtava i antifašista da od 2015. godine bojkotiraju Jasenovačku komemoraciju. Problem je daleko od toga da je riješen. Ne može se sve svoditi na to hoće li se i na koji način zabraniti pozdrav Za dom spremni. I kad bi se to dogodilo, problem se ne bi riješio. Problem je puno dublji, on je puno duži, on praktički traje 33 godine i radi se o tome da postoji jedna jaka povijesno revizionistička i neoustaška struja, koja se suočava s jednom drugačijom kulturom sjećanja koju mi moramo imati i njegovati”, rekao je Goldstein. Poručio je odao da je Hrvatska po Ustavu definirana na antifašističkoj tradiciji, a potom je prokomentirao prijedlog Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira.

Puno širi problem

"Podizanje kazni nije dovoljno. Problem je puno širi. Treba se sjetiti da je Vlada u siječnju 2023. godine ratificirala dvije rezolucije koje je donijela Međunarodna udruga za holokaust o umanjivanju i negiranju posljedica Holokausta i o definiciji antisemitizma. A u tim, pravno neobvezujućim rezolucijama se kaže, da napori da se umanje ili opravdavaju posljedice holokausta, a to znači značajno umanjivanje broja žrtava, osporavanje mehanizama i organiziranosti genocida kojeg su počinili njemački Reich i zemlje saveznice, a to je naravno i NDH. A kad to prevedemo u jezik naše političke svakodnevice, onda vidimo da je problem na dnevnoj bazi tu”, kaže Godstein i nastavlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad se negira postojanje logora Jasenovac, kada se umanjuje broj žrtava i zločinački karakter NDH”, kazao je o dodao da 'svi oni koji govore da u Jasenovca nije bilo ili da su u Jasenovcu bili samo politički protivnici i da je NDH samo izraz volje hrvatskog naroda i hrvatska država, a ne i nacifašistička tvorevina to je zapravo negiranje holokausta i antisemitizam'.

Zbog imenovanja povjesničarke Vlatke Vukelić za dekanicu Hrvatskih studija zapitao se pak kako bi se građani Hrvatske osjećali da na nekom hrvatskom sveučilištu predaje netko, a pogotovo da bude biran za dekana, koji tvrdi da su se Srbi u Vukovaru 1991. godine samo branili, da su Hrvati sami napustili Vukovar, da nisu bili ubijani na Ovčari već da su otišli na Madagaskar i u Venezuelu?

Tuđmanova ideja

Upitan negira li ona Holokaust, kazao je da ima puno pravo nju nazvati antisemitom te je rekao da bi njen izbor za zagrebačko sveučilište značio civilizacijsku sramotu.

O Tuđmanovoj ideji o pomirenju sinova partizana i ustaša, i na pitanje jesu li partizani nekako ispali iz jednadžbe, Goldstein ističe kako je “Tuđmanova ideja pogrešno postavljena”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam sin partizana i 80-ih godina sam se družio sam sinovima ustaša i to nam nije bilo važno. I sad imam prijatelje čiji su očevi bili na Bleiburgu i vratili se doma i to za moju generaciju rođenu 50-ih i ranih 60-ih godina nije bio problem. To je bio problem samo u glavama ostarjelih partizana i ustaša koji su kao Tuđman tada ušli u 60-te i 70-te godine i to nametnuli”, rekao je i nastavio.

“Suočeni s agresijom koja je došla iz Beograda i Srbije, od JNA i Miloševićeva režima, ljudi su se ujedinili bez obzira na vjersko i političko opredijeljene. I bio je opći konsenzus da se branimo. Ova priča o ujedinjenju sinova ustaša i partizana je jedan od elemenata izgradnje politike povijesnog revizionizma. Druga je ona Tuđmanova glasovita rečenica da je NDH bila i izraz težnje hrvatskog naroda za samostalnom državom. Ja bih tu rečenicu i potpisao, pod uvjetom da je Tuđman dodao još pola rečenice, da je većina hrvatskog naroda u prvim mjesecima rata shvatila da to nije takva država”, rekao i poručio da je tom rečenicom otvorio vrata neoustaškim i revizionističkim stavovima u narednim godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što s HOS-ovcima?

Osvrnuo se, nadalje, na izjave saborskih zastupnika koji tvrde da je ZDS pozdrav HOS-ovaca i, ako se on pokuša zabraniti, da će se raditi o verbalnom deliktu.

Goldstein napominje kako je on bio vladinog vijeća za prošlost koje je dalo preporuke o pozdravu ZDS i da je da je to bilo u vremenu kad je pritisak prema neoustaškim i revizionističkim stavovima bio jako slab.

“Vijeće je sugeriralo da se zabrani pozdrav Za dom spremni, osim za komemorativne svrhe, uz posebnu dozvolu vlade, za one jedinice u Domovinskom ratu koje su imale takav pozdrav”, rekao je Goldstein te istaknuo da je okupljanje postrojbi veterana HOS-a koje provodi Marko Skejo u Splitu veličanje NDH jer ta jedinica HOS-a nije uopće osnovana u travnju nego u rujnu ili listopadu.

Tko je veći Hrvat?

Poručio je kako to nema veze s onim što je to vijeće preporučilo Vladi i objasnio da Plenkovićeva vlada nikad nije donijela podzakonske i zakonske akte, odnosno odredila proceduru, kad i tko može tražiti dozvolu da se pozdrav Za dom spremni smije koristiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za kraj je progovorio o revizionizmu kao kriminalnoj bazi, radikalizaciji društva. Istaknuo je da se nedovoljno uči u školama da su se partizani borili za federalnu Jugoslaviji, ali i Hrvatsku.

Tito je oslobodio Istru i Hrvatsko primorje. Bio je veći Hrvat od Pavelića. Tito je dio hrvatske povijesti i dio hrvatskog Ustava. Ako tako postavimo stvari, a ne u revizionističkoj i u ustaškoj maniri, onda ćemo zapravo vidjeti da postoji baza za zdravu antifašističku percepciju prošlosti”, završio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo