Pravo glasa na ovogodišnjim parlamentarnim izborima ima ukupno 4.504.081 birača, od čega je njih u Hrvatskoj 4.092.323. Ukupno je otvoreno 6.873 biračkih mjesta u Hrvatskoj i diljem svijeta, a glasovanje je u pojedinim zemljama već završilo.
Tako su, na primjer, u subotu glasovali hrvatski građani u BiH te je u toj zemlji zabilježen vrlo loš odaziv birača - na birališta je izašlo tek oko dva posto birača.
Treba napomenuti kako su ovo najkraći izbori dosad, obzirom na trajanje predizbornih kampanja, ali se istovremeno najviše kandidata natječe za saborske fotelje - riječ je o njih ukupno 4.359, a postoji samo 151 zastupničko mjesto.
Biračka mjesta obilazit će brojni promatrači
Prvi rezultati izlaznih anketa očekuju se u 19 sati, kada se zatvaraju birališta, a do 19 sati u nedjelju traje i izborna šutnja.
Biračka mjesta u Hrvatskoj obilazit će 60 promatrača u mobilnim timovima, dok će ostali promatrači biti bazirani na 443 biračka mjesta odabrana na temelju statistički određenog uzorka prema međunarodno priznatoj i prakticiranoj tzv. PVT metodologiji (parallel vote tabulation) što u prijevodu znači paralelno prikupljanje i obrada glasova.
Za razliku od izlaznih anketa koje služe predviđanju rezultata, PVT metodologijom prikupljaju se službeni rezultati glasanja na biračkom mjestu, što prvenstveno služi verifikaciji službenih rezultata. Ukratko, rezultati izlaznih anketa su rezultati intervjua s biračima, dok su PVT rezultati glasanja na biračkim mjestima.
Mehanizam za uočavanje izbornih prijevara
Paralelno prikupljanje i obrada glasova je snažan i pouzdan mehanizam za provjeru službenih rezultata izbora i uočavanje izbornih prijevara.
Postupak se provodi paralelno uz biračke odbore i izborna povjerenstva, a podaci dobiveni prikupljanjem glasova s pojedinih biračkih mjesta potom se preračunavaju u mandate, odnosno u osvojena zastupnička mjesta u Saboru. U obradu podataka uključene su statističke metode za projekciju rezultata, procjenu greške, procjenu stabilizacije podataka, odabira uzorka biračkih mjesta itd.