'Otišao sam iz Hrvatske, sada imam veću plaću, no nije sve išlo glatko...'

Omiljena destinacija u potrazi za poslom hrvatskim građanima je Irska. Liječnik Kliničkog bolničkog centra Osijek napustio je svoj posao i sada radi u bolničkoj ustanovi u gradu Galway.

1.10.2014.
11:38
VOYO logo

Anesteziolog dr. Denis Kraus, koji je u osječkoj bolnici bio stručnjak za kardijalnu kirurgiju za Glas Slavonije kaže da je osjećao da profesionalno počinje nazadovati i da je stiglo posljednjih pet minuta za odlazak.

"Svakim danom sve sam stariji i vremena za ostvarivanje profesionalnih i financijskih ciljeva sve je manje, a što kasnije počnete, veću cijenu plaćate. U Hrvatskoj sam počeo stagnirati u profesionalnom smislu, a i to postaje preskupo. Čini mi se kako u Hrvatskoj jedino nazadovanje ili zaostajanje nije preskupo. U mojoj specijalizaciji postoji mnogo područja u kojima se anesteziolog može usmjeriti, odnosno subspecijalizacija, poput kardiotorakalna anestezija, neurokirurška anestezija, regionalna anestezija, pedijatrijska anestezija.... No, od svega nabrojanog u Hrvatskoj postoji, koliko je meni poznato, formalnopravno samo subspecijalizacija iz intenzivne medicine. Što ako se želite baviti nečim drugim? Ništa! To je vaš problem. Ja sam zadnje dvije i pol godine pred odlazak u Irsku proveo na kardioanesteziji koja formalnopravno ne postoji. Nisam bio siguran mogu li to napisati u svoj životopis budući da ne mogu podastrijeti nikakav dokaz o tome. No čini se da to nikome ne smeta. Mišljenja sam da u Hrvatskoj postoji redukcionistički način razmišljanja po kojemu stvari uvijek mogu biti lošije nego što jesu pa bi stoga uvijek trebali biti zadovoljni s postojećim stanjem, jer uvijek može biti lošije. S takvim načinom razmišljanja ne može biti nikakvog napretka u bilo kojem području pa tako ni u medicini", uvjeren je ovaj ugledni liječnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Irskoj se isplati više raditi

"Ovdje radim kao stariji specijalizant (Registrar). Plaća mi je otprilike dva i pol puta veća nego specijalistička plaća u Hrvatskoj. Što se novca tiče moja supruga ne mora raditi. Za razliku od Hrvatske ovdje su svi prekovremeni sati plaćeni. Sustav je vrlo jednostavan: operacija se ne smije odgoditi zato što se bliži kraj redovnog radnog vremena. To znači da ćete morati produžiti dok se sve ne obavi. Jednostavno prijavite kada ste produžili, u kojoj operacijskoj sali ste bili, ime bolesnika, koji je bio operacijski zahvat i do kada je trajao. Nakon što se to provjeri, sve vam plate. Također, u Irskoj postoje samo dvije porezne stope; niža od 20 % i viša od 41 %. Već i s osnovnom plaćom ulazite u višu poreznu stopu, tako da koliko god ekstra zaradili neće vam oporezivati ništa više nego osnovnu plaću, što znači da vam se isplati više raditi. U Hrvatskoj liječnici su obično u poreznoj stopi od 35 %, a ako im plate ekstra sate i dežurstva ulaze u stopu od 45 %, što znači da vam država uzme ekstra zaradu pa vam se ne isplati imati previše prekovremenih sati. Još jedna razlika u odnosu na Hrvatsku jesu i porezne olakšice. U Irskoj je i plaćanje najamnine za stanove ili kuće porezna olakšica, dok u Hrvatskoj ni stambeni kredit nije porezna olakšica. Smatram da je sve ovo nabrojano posljedica tog redukcionističkog mentaliteta koji jednostavno predugo traje, a i ne čini se kako će se uskoro promijeniti. To znači da nije realno očekivati bitnije promjene nabolje u skorije vrijeme. Ako tako percipirate stvari onda i nije tako teško donijeti odluku o odlasku", zaključuje .

Ne ide sve odmah glatko

Dodao je i da odlazak u Irsku nije odluka koja se donosi preko noći i kako tamo ne ide sve odmah glatko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvih četiri do šest tjedana bilo mi je prilično teško. Došli ste u sredinu u kojoj nikada prije niste bili, nikoga ne poznajete, nitko vas ne poznaje. Irci baš nisu Nijemci ili Švicarci, što se tiče točnosti i ekspeditivnosti. Dobro je stalno ih 'podsjećati' da vam trebaju izdati nekakav dopis ili potvrdu, iznajmljivanje stana ili kuće traje duže nego što sam pretpostavljao, a čini se da irska birokracija pati od sličnih, ali ne istih bolesti kao i hrvatska birokracija. U konačnici se sve to sredi, ali treba biti strpljiv, što je često lakše reći nego učiniti..., kazao je dr. Denis Kraus.

I sami imate iskustva s traženjem posla u Hrvatskoj? Pitali su vas neprimjerena pitanja, nitko vam nije odgovarao na zamolbe ili ste se ugodno iznenadili? Pišite nam na adresu vijesti@portal.net.hr i podijelite s nama vaša iskustva.

http://www.glas-slavonije.hr/248599/1/Bivsi-lijecnik-KBC-a-Osijek-U-Hrvatskoj-sam-stagnirao-a-ovdje-u-Irskoj-mi-je-placa-veca-i-poticu-me-na-usavrsavanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo