OSJEČKI LIJEČNIK DUHOVITO OBJASNIO DVOJBU OKO ZAŠTITNIH RUKAVICA: /

'Jesam li sad zas***?Oću 'l dumrem?'

Image
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
22.4.2020.
20:04
Davor Puklavec/PIXSELL
VOYO logo

Otkako traje epidemija Covida-19, osječki pedijatar, dr. Igor Berecki, u svojim duhovitim i poučnim objavama na Facebooku ustrajno objašnjava mnoge dvojbe oko koronavirusa koje muče građane.

U jednoj je vrlo slikovito objasnio možete li se zaraziti ako rukama u zaštitnim rukavicama, kojima ste svašta dirali, stavite nešto u usta. On tvrdi da nećete jer količina virusa koja se zadržava na pojedinim površinama nije dovoljna da se osoba zarazi. Evo njegove čitave objave:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
LIJEČNIK IZNENADIO PORUKOM: /

'Nemojte pljeskati onima koji sada daju sve što mogu, ostavite dlanove za šamaranje'

Image
LIJEČNIK IZNENADIO PORUKOM: /

'Nemojte pljeskati onima koji sada daju sve što mogu, ostavite dlanove za šamaranje'

Pitanje: Oću' l dumrem?

"Pitanje: Greška 1: Odem u Kaufland... Greška 2: ...gladan. Greška 3: Odlučim probati masline koje na delikatesama zgodna teta-prodavačica grabi žlicom i važe. Teta mi na čačkalici dodaje maslinu, ona pada (maslina, a ne teta!), ja ju hvatam (maslinu, a ne tetu!) rukom u rukavici - i stavljam u usta. Maslina je odlična, teta isto nije za baciti. A ja se pitam: jesam li zasrao stvar time što sam rukavicom kojom diram artikle po Kauflandu stavio maslinu u usta? Oću 'l dumrem?

Odgovor: Nećeš. Barem ne od koronavirusa

Odgovor: Ne. Nećeš. Barem ne od koronavirusa. Čak štoviše, dapače i k tomu, nećeš ni dobiti COVID-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da, znam kako je objavljeno nekoliko istraživanja o tome koliko dugo virus može živjeti na pojedinim površinama. Ono, kao - na kartonu 2 sata, na kurtonu 23 sata, na plastici 3 dana, na staklu 10 dana, na drvetu 12 godina, a na leguri za zubne proteze 452 godine 2 mjeseca 12 dana i 8,5 sati.

No, treba vam biti jasno da su ta istraživanja rađena u laboratorijskim uvjetima, s količinama virusa dovoljnim da ubiju i Chucka Norrisa -- jer je jedino takva količina adekvatno mjerljiva u svrhu istraživanja preživljavanja virusa u različitim uvjetima.

'Ulazna vrata za SARS-CoV-2 nije sluznica želuca'

U stvarnosti, međutim, stvari nisu kao u laboratoriju. Nasuprot navedenim teorijskim laboratorijskim eksperimentima, drugi istraživači su radili jednostavnije, logičnije i praktičnije pokuse: otišli su u trgovine, pa su s podova, različitih vrsta artikala, ambalaže, voća, kruha, rukohvata od kolica, površina na blagajnama, potplata obuće kupaca... uzimali uzorke (briseve) i testirali ih na prisustvo koronavirusa. I pogodite koliko uzoraka je bilo pozitivno? Nijedan.

Bonus činjenica: ulazna vrata za SARS-CoV-2 virus je sluznica dišnog sustava i očiju, ali ne i sluznica želuca", napisao je dr. Berecki u objavi na Facebooku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo