Za 10 dana sve zdravstveno i nezdravstveno osoblje koje radi u bolnicama, ali i drugim ustanovama te djelatnici socijalne skrbi, poglavito oni u domovima za starije, na posao neće moći doći bez digitalne covid-potvrde, kojom dokazuju da su negativno testirani, cijepljeni ili su preboljeli covid-19. Iako se o tome govori od početka rujna, Ministarstvo zdravstva te Ministarstvo rada i mirovinskog sustava još uvijek nisu završili upute koje bi trebale definirati kako će izgledati organizacija testiranja i kako će biti kažnjeni oni koji se odbiju testirati.
Iako još nemaju upute, zagrebačke su bolnice spremne sve organizirati, jer imaju dovoljno punktova za testiranje, ali i testova. Jutarnji doznaje da je plan decentralizirati provjeru covid-potvrda u bolnicama, tako da se ona vrši na ulazima na pojedine odjele. Za to će vrlo vjerojatno biti zadužene glavne sestre s odjela.
Olakšana situacija
Više je razloga za ovakvu organizaciju provjera covid-potvrda. Ne bi se stvarale gužve na ulazima u bolnicu. Osim toga, glavne sestre poznaju sve zaposlenike i s lakoćom ih mogu razlikovati od pacijenata. Nakon što provjere sve kolege, znat će tko je od njih cijepljen, tko je prebolio, a tko će trebati na ponovna testiranja. Za prve dvije skupine tako neće morati gledati covid-potvrde svaki dan.
Situaciju donekle olakšava činjenica da je zdravstveno osoblje organizirano cijepljeno među prvima i to u svojim ustanovama, tako da se više-manje zna tko se cijepio. U zdravstvenom je sustavu cijepljeno oko 70 posto ukupnog broja zaposlenika, a još jedan dio njih je i prebolio koronu. Tako ispada da bi na odjelu bilo relativno malo osoba za provjeru.
Doznaje se da pravnici u ministarstvima rade i na sankcijama za one koji se odbiju testirati. Sasvim sigurno neće dobiti otkaz, ali kazni će sigurno biti. Doznaje se da će ista pravila vrijediti i za zdravstvo i za socijalnu skrb, a svi detalji bi trebali biti poznati ovih dana.
Koliko će trajati covid-potvrde?
No, još jedan detalj u cijeloj priči mogao bi biti od presudne važnosti. Kako su djelatnici u zdravstvu i socijali bili među prvima na redu za cijepljenje, sredinom siječnja, tako bi im covid-potvrde mogle isteći sredinom listopada, što bi značilo da bi desetak dana nakon uvođenja provjera, dio od 70 posto cijepljenih u zdravstvu mogao ostati bez potvrda i bio prisiljen ponovno se testirati. Ministar zdravstva Vili Beroš rješenje vidi u produljenju trajanja covid-potvrda s devet na 12 mjeseci.
Što se tiče docjepljivanja trećom dozom, izgledno je da od toga neće biti ništa. Naime, američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) preporučila je da se trećom dozom cijepe samo stariji od 65 i imunokompromitirani, a Europska agencija (EMA) još nije donijela odluku o tome. Hrvatski zavod za javno zdravstvo je navodno već donio odluku o produljenju trajanja covid-potvrda, koja bi trebala na snagu stupiti ovog tjedna.