Posljednjih dana pčelari – volonteri iz šest zagrebačkih pčelarskih udruga, raspoređenih po različitima dijelovima grada, svakodnevno pomažu svojim sugrađanima. Hvataju rojeve pčela te ih adekvatno zbrinjavaju.
Tako su Nikola Rustan i Vladimir Jarni iz Pčelarskog društva "Lipa" dosad imali već 50 intervencija.
Kako postupiti ako opazite roj pčela
Zbog duge zime te naglog i kratkog proljeća, sezona rojenja je ove godine zakasnila, tako da se ovih dana rojevi pčela mogu očekivati i u najužim središtima mnogih hrvatskih gradova.
Rojenje je prirodno stanje pčela, to je njihovo razmnožavanje i u tom stanju pčele nisu niti malo agresivne i ne bodu. Inače, pčele ubadaju samo onda kad se osjete ugroženima – u svrhu obrane, a ne napada. Ako vam slete na glavu ili bilo koji otkriveni dio tijela, ne treba paničariti niti mahati rukama i lupati po njima, one će se same dignuti kad se udaljite iz blizine njihovog roja.
Ne špricajte ih insekticidima
Isto tako, mole se građani da pčele nikako ne špricaju insekticidima (ako ih primjerice pronađu u roletama, u kutovima zgrada, svojih stanova...) jer su one višestruko korisne, ne samo zbog meda, nego i zbog oprašivanja. Naime, isključivo su pčele zaslužne za rast 80 posto poljoprivrednih kultura kojima se čovjek svakodnevno hrani. A svi znamo što je Albert Einstein još davno zaključio: 'Kad bi nestalo pčela, čovječanstvo bi u roku četiri godine izumrlo!', poručili su iz Hrvatskog pčelarskog saveza i pozvali građane da u slučaju najezde pčela zovu 112.