Često ljudi svoje novčanike i mobitele drže u vanjskim džepovima ili torbama. Džepari djeluju brzo i neprimjetno, iskorištavajući trenutak kad je potencijalnoj žrtvi pozornost usredotočena na nešto posve drugo, primjerice, s nekim razgovara ili, pak, gleda u izlog.
Inače, džepari uglavnom rade u skupinama - jedna osoba odvlači pozornost, druga zavlači ruku u džep i izvlači novčanik te ga predaje trećoj osobi, koja potom nestaje u gužvi. Ovakavo je djelo teško dokazivo: očevici - građani, uglavnom su pasivni promatrači pa svjedoka nema.
Stoga, evo nekoliko korisnih savjeta kojima, tvrde iz policije, možete izbjeći džepnu krađu:
- obratite pozornost na svoje okruženje, posebice kada je gužva
- čuvajte se guranja, nalijetanja i agresivnih ili pak pretjeran ljubaznih osoba
- ne pokazujte pred drugima novac i druge dragocjenosti
- torbu nosite zatvorenu i ispred sebe
- izbjegavajte nošenje novčanika u stražnjem džepu
Opasnost u robnim centrima
Gradski autobusi i tramvaji nisu više glavno "radno mjesto" džepara. Njihova nova meka postali su veliki trgovački centri. Ondje mogu, pretpostavlja se, najlakše doći do plijena. Velik broj ljudi, posebice kada su gužve, te mali prostor između polica idealan je za džeparenje.
"Nije samo smisao džeparenja, posebice u današnje vrijeme, krađa novca, više je u pitanju krađa kreditnih kartica koje se poslije mogu na određene načine i koristiti", upozorava u razgovoru za HTV privatni detektiv Goroslav Šmaguc.
Naše zakonodavstvo za džepne krađe predviđa novčanu sankciju ili kaznu zatvora do jedne godine. Dakle, riječ je o sitnom kriminalu. No, promatrajući s aspekta žrtve, zaista je upitno radi li se o sitnom kriminalu.