Neki od naših sljedećih protagonista na UNESCO-voj su listi nematerijalne kulturne baštine. U kraju u kojemu se drži do karnevala oni su ponos, a njihovi nastupi prava atrakcija.
Oni su zvončari. Danas je u selu Marčelji u općini Viškovo gdje postoje zapisi o najdužoj tradiciji zvonjenja u Hrvatskoj održana njihova smotra, a zvonca su nosili najmlađi.
Stotine zvonaca odjekuje sunčanom nedjeljom. Dječaci puni energije i adrenalina pucaju od ponosa.
Nošenje zvona pitanje je časti.
"To je najljepše doba u godini i evo, tradicija se nastavlja s koljena na koljeno", rekao je Mauro Oštarić iz Zametskih zvoničara.
Svaka grupa je posebna.
"Razlikujemo se po tome što imamo ovaj šešir na glavi s trakama, mi to zovemo kumarak i imamo tri zvona", objasnio je Antonio Kuharić iz Zejanskih zvoničara.
Više od 200 zvončara, s glazbenicima i vođama grupa njih preko 300 oduševili su publiku koja smatra da izgledaju jako moćno i nazivaju ih njihovim ponosom.
Bolje da umre selo nego običaj, stara je narodna do koje jako drže u Marčeljima, najvećem selu općine Viškovo u kojoj se smotra i održava.
"Jako je teška maškara, delal mi ju je otac, maškara je teža, zvončari su mi jako bitni aš to je jedna užanca ča se ne smije zatrt i stvarno želin nastavit s ovin još jako dugo, ako ne i do kraja života", rekao je Mate Jurić iz Halubajskih zvoničara.
Opet je potvrđeno: očuvanje tradicije i identiteta u ovome je kraju neupitno.