Posebne zahvalnice Opacic je urucila udrugama i pojedincima koji su pomagali institucijama i gradanima s poplavljenih podrucja u Slavoniji i drugim dijelovima Hrvatske.
Medunarodni dan volontera
Svecanom sjednicom Nacionalnog odbora za razvoj volonterstva obiljezen je i Medunarodni dan volontera, 5. prosinca.
"O volonterstvu se malo govori, a vasa je uloga u drustvu neprocjenjiva i takva kolicina dobrote se ne da vrednovati", istaknula je Opacic cestitajuci svim volonterima na njihovu radu.
"Davanjem svojeg slobodnog vremena, znanja i iskustva, entuzijazma i energije drugome, doprinosite razvoju zajednice i drustva u cjelini. Volontiranje osnazuje pojedince, izgraduje osjecaj solidarnosti, potice na sudjelovanje, stiti ranjive skupine od ekonomske, drustvene i politicke marginalizacije, zblizava i povezuje", porucila je Opacic.
Mi ne radimo da bi nas se hvalilo
Dobitnica nagrade Sanja Kovacic duze od 25 godina bavi se humanitarnim radom. Pokrenula je brojne akcije u suradnji s udrugama u Mariji Bistrici, Crvenim krizem i zakladom "Ana Rukavina". O njezinu angazmanu najbolji svjedoci cinjenica da je ukupno volontirala gotovo tisucu sati ili 43 dana.
Nagrada me iznenadila i istinski razveslila, kazala je Kovacic, isticuci da je volonterstvo iznimno vazno, pogotovo u danasnje uzurbano vrijeme. "Mi ne radimo da bi nas se hvalilo, da bi dobili priznaje, medutim, ako ono dode, drago nam je, jer je to znak da smo prepoznati", kazala je Kovacic.
U ime ucenika i nastavnika I. Zagrebacke gimnazije u kojoj je volonterstvo razvijeno vec 20 godina zahvalila je ravnateljica Dunja Marusic Brezetic. Podsjetila je na njihovu dugogodisnju akciju "Kap dobrote", na pomaganje u puckoj kuhinji, skupljanje pet ambalaze i doniranje novca djeci u specijalnoj bolnici u Bistri, kao i pomaganje toj djeci.
U svijetu je volonterski rad izuzetno priznat, cijenjen, vrednovan i trazen, te je dobra prilika za stjecanje iskustva i buduce zaposljavanje. Postoji puno oblika volontiranja, poput prikupljanja financijske pomoci za siromasne, pomoci i rada s djecom s posebnim potrebama, pomoci starijima itd.
Zakon o volonterstvu kaze da su volonteri i volonterke osobe koje dobrovoljno ulazu svoje osobno vrijeme, trud, znanja i vjestine obavljajuci usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opcu dobrobit, a pritom ne traze novcanu nagradu ili drugu imovinsku korist.
U Hrvatskoj djeluju cetri regionalna volonterska centra u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku. Procjenjuje se da ima oko 20.000 volontera, od kojih su 65 posto zene.