Uz ova zanimanja posao su pronašli za šest mjeseci

8.10.2014.
9:59
VOYO logo

Obrazovanje nezaposlenih osoba za potrebe tržišta rada uključuje programe stručnog osposobljavanja, prekvalifikacije i stručnog usavršavanja. O razini obrazovanja ovisi u koju od navedenih aktivnosti će nezaposlena osoba biti uključena, a samo trajanje se razlikuje ovisno o vrsti programa, kazali su za Danas.hr iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

U prvih 8 mjeseci 2014. godine, u mjere obrazovanja nezaposlenih novouključeno je ukupno 1.171 osoba

U 2013. godini u mjere obrazovanja nezaposlenih organiziranih od strane HZZ-a (uključujući i lokalno inicirane projekte) bilo je uključeno 1.768 osoba, te 287 zaposlena osoba. U prvih 8 mjeseci 2014. godine, u mjere obrazovanja nezaposlenih novouključeno je ukupno 1.171 osoba, a potpore za usavršavanje pružene su i 31 zaposlenoj osobi, ističu u HZZ-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naziv programa i broj uključenih osoba za razdoblje 2014. godina -31.08.2014. 1. Dadilja 122 2. Njegovatelj/ica 85 3. Zavarivač 80 4. Kuhar 70 5. Voditelj izrade i provedbe projekata financiranih iz EU fondova 56 6. Pomoćnik u nastavi 55 7. CNC operater/CNC operaterka 50 8. Slastičar 50 9. Knjigovođa (za OSI i osobe iz viška) 36 10. Monter fotonaponskih sustava 34

U 2013. godini nezaposlene osobe završavale su programe za ukupno 57 različitih zanimanja

Šest mjeseci nakon izlaska iz programa obrazovanja u 2012. ili 2013. godini 31% sudionika je bilo zaposleno. U 2013. godini nezaposlene osobe bile su završavale programe za ukupno 57 različitih zanimanja, od kojih su najbrojnija bila: zaštitar osoba i imovine (301 – 63% zaposleno nakon 6 mjeseci), zavarivač (82 – 49% zaposleno nakon 6 mjeseci), pomoćni konobar (59 – 14% zaposleno nakon 6 mjeseci), zaštitar objekata (57 – 47% zaposleno nakon 6 mjeseci), kuhar (47 – 28% zaposleno nakon 6 mjeseci), pomoćni kuhar (44 – 16% zaposleno nakon šest mjeseci), te monter cjevovoda (37 – 30% zaposleno nakon 6 mjeseci). U druge obrazovne programe bilo je uključeno manje od 30 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine obrazovanje usmjereno isključivo na dugotrajno nezaposlene osobe

Ove godine obrazovanje nezaposlenih koje provodi HZZ provodi se i financira u okviru projekta financiranog iz EU fondova te je usmjereno isključivo na dugotrajno nezaposlene osobe (najmanje 6 mjeseci u evidenciji nezaposlenih), te osobe koje su u nezaposlenost ušle uslijed viška radnika (otkaz zbog tehnološkog viška, poslovno-uvjetovanih otkaza), ističu u HZZ-u.

Prekvalifikacija u pravilu ne pomažu nalaženju posla osobama sa stečenim visokim obrazovanjem

Nova kvalifikacija ne poništava staru te poslodavac ne može zanemariti postojeću svjedodžbu, kažu iz HZZ-a. Međutim, evaluacijom iz 2011. godine ustanovljeno je da prekvalifikacije u pravilu ne pomažu nalaženju posla osobama sa stečenim visokim obrazovanjem.

Stoga o razini obrazovanja ovisi u koju od navedenih aktivnosti će nezaposlena osoba biti uključena, pa se tako osobe sa završenom osnovnom školom uključuju u programe stručnog osposobljavanja, u kojima osobe stječu praktične vještine (npr. pomoćni konobar, zavarivač…).

U programe prekvalifikacije uključuju se osobe koje imaju najmanje završenu trogodišnju srednju školu, jer tu je riječ o stjecanju novog zanimanja (npr. kuhar, strojarski tehničar…). Stručna usavršavanja su specijalizirani programi obrazovanja unutar struke (npr. kuhar nacionalnih jela, autocad operater…). Sve osobe koje se uključuju u obrazovne programe u 2014. godini moraju biti ili najmanje 6 mjeseci u evidenciji Zavoda ili biti osobe prijavljene u evidenciju uslijed viška radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korisne za osobe bez srednjeg obrazovanja

U programima obrazovanja nezaposlenih sudjeluju osobe iz svih dobnih skupina. Među sudionicima iz 2013. godine, 889 ih je bilo mlađe od 29, njih 723 između 30 i 49, a 156 ih je bilo starije od 50 godina. U odnosu na opći broj nezaposlenih obuhvat je bio najveći među osobama srednje dobi. S obzirom na razinu obrazovanja, 231 ih nije završilo srednje obrazovanje, 1.345 sudionika imalo je srednje obrazovanje, a tek je 156 visokoobrazovanih sudjelovalo u ovom tipu mjera.

Evaluacijom iz 2011. godine ustanovljeno je da su prekvalifikacije izrazito korisne za osobe bez srednjeg obrazovanja, a određen učinak imaju i na sudionike sa stečenim srednjim obrazovanjem, zaključuju u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I sami imate iskustva s traženjem posla u Hrvatskoj? Pitali su vas neprimjerena pitanja, nitko vam nije odgovarao na zamolbe ili ste se ugodno iznenadili? Pišite nam na adresu vijesti@portal.net.hr i podijelite s nama vaša iskustva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo