Hrvatski branitelj Veljko Marić vratio se u domovinu.
Nakon višegodišnjih diplomatskih pritisaka hrvatskih Vlada, Prizivni sud u Beogradu odlučio je da se vozač kamiona, koji je temeljem srpskog zakona o nadležnosti za ratne zločine na području bivše Jugoslavije uhićen na proputovanju kroz Srbiju i 2011. osuđen na 12 godina zatvora zbog ubojstva, izruči Hrvatskoj.
Marić će biti prevezen u Remetinec odakle će biti upućen na nastavak izdržavanja kazne.
O ovoj odluci beogradskog suda, ali i daljnjoj proceduri, RTL-ov reporter Hrvoje Krešić razgovarao je s ministrom pravosuđa Orsatom Miljenićem.
Što stoji iza ovakve odluke suda? I još važnije, što je vlada Republike Hrvatske morala napraviti da dođe do ovoga?
Iz odluke suda stoji poštivanje Konvencije i Zakona i nečega što smo postavili kao praksu. Dakle, ovo je bila jedina moguća odluka. Nažalost, do nje odlazi nakon jedne duge pravne bitke. Meni bi naravno bilo punom draže da smo do ovoga došli prije. Cijela vlada je na ovome radila, svaki na svoj način. Mi ovo doživljavamo kao dužnost prema svakom hrvatskom građaninu ako se nađe u takvoj situaciji, da je negdje drugdje osuđen, da mu osiguramo izdržavanje kazne u Hrvatskoj jer je to nešto što je Konvencija, što je priznala Hrvatska i što su priznale druge države.
Ako me pitate, ima li neke trgovine, nema. Dakle, mi nikada ne bismo u ovom slučaju trgovali jer je ovo situacija u kojoj se znalo što treba napraviti i mi smo se borili da do toga dođe. Moje ministarstvo, ministarstvo pravosuđa je odradilo ovaj pravni, tehnički dio,i malo šire od toga, ali svi su imali svoje mjesto i odradili su svoje.
Pet godina je prošlo, to nije malo vremena... Koliko biste uspješnim to ocijenili i koliko je bilo problema sa srpskom stranom?
Prvi put sam zatražio 2012., mislim u ožujku, izdržavanje kazne u Hrvatskoj. Znači, da se to dogodilo negdje u lipnju 2012., onda bih to ocijenio nekakvim postupkom u vremenskim okvirima. Nažalost, trajalo je puno duže. Međutim, znate da je tu bio jedan postupak koji je krenuo dalje, da smo imali pitanje našeg Zakona o ništetnosti, pitanje njihovih zakona, da mi nekakva naša pravila i principe nismo mogli mijenjati.
Dakle, bitno je sada da smo završili, bilo bi puno bolje da je bilo prije. Ovo trebamo gledati kao jednu situaciju, ne ulazeći u ničiji krivnju... Znači, ovo je prvenstveno humanitarno pitanje da se osigura čovjeku da izdržava kaznu u matičnoj zemlji.
Istu stvar mi primjenjujemo, ne samo prema Srbiji, nego i prema svim drugim zemljama koje su potpisnice te Konvencije iz 1983. godine.
Može li se dogodili da gospodin Marić iziđe iz zatvora prije ovih 12 godina? On, dakle, nakon dvije trećine može tražiti prijevremeni izlazak. Pogotovo s obzirom na činjenicu da postoji, može se reći, svojevrsni pravni vakuum. Dakle, hrvatska vlada osporava zakon po kojem je on osuđen u Srbiji.
Ne... Dakle, da sada ne ulazimo u pravno, on je osuđen po Krivičnom zakonu Republike Srbije, koji je gotovo isti kao Kazneni zakon Republike Hrvatske. Ovo o čemu vi govorite nije temelj za osudu, to je nešto drugo. Međutim, on se nalazi u hrvatskom zatvoru sada temeljem odluke hrvatskog suda. Dakle, provedena je egzekvatura, ta presuda je važeća u Hrvatskoj i ona će se ispunjavati po našim zakonima. Dakle, on je u situaciji kao svaki drugi osuđenik koji se nađe na izdržavanju kazne.
To znači da bi mogao tražiti prijevremeni otpust?
Kao svaki drugi osuđenik, imate zakon koji se primjenjuje na njega, i na svakog drugog, ovisno o svim okolnostima. Ali ponavljam, pustimo to... Mi smo imali hrvatskog građanina i dužnost vlade je bila osigurati izdržavanje kazne i to smo uspjeli.