Oko 220 tisuća dijabetičara ostaje bez novih lijekova

27.4.2010.
14:32
VOYO logo

Hrvatski savez dijabetičkih udruga oštro se protivi prijedlogu cijena koje Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje namjerava plaćati za preparate u terapiji šećerne bolesti, jer će, kako objašnjava predsjednik Davor Bučević, prema njemu pacijenti za moderne, učinkovitije inzuline i antidijabetike morati plaćati iz vlastitog džepa, piše Slobodna Dalmacija.

HZZO predlaže stopostotno pokrivanje samo za zastarjele lijekove, dok će se, kako upozorava Bučević, za one novije generacije morati nadoplaćivati oko 200 kuna po pakiranju, odnosno oko sto kuna mjesečno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tim se prijedlogom, dodaje Bučević, nastavlja praksa nametanja novih financijskih opterećenja za oko 220 tisuća dijabetičara u Hrvatskoj, koji su lani ušli u sustav dopunskog zdravstvenog osiguranja, što ih dodatno opterećuje s 900 ili 1500 kuna godišnje, a ukupna dopunska davanja u zdravstvu za tu se skupinu kroničnih bolesnika penju i do 3000 kuna godišnje.

"Bude li usvojen prijedlog HZZO-a, bez doplate će biti na raspolaganju četiri oralna, nezaštićena lijeka ili njihova kombinacija (metformin, glibenklamid, glikvidon, glimepirid, kombinacija medformin i glibenklamid), od kojih je većina razvijena prije 60 ili 70 godina. Kod niza osoba s dijabetesom, ti lijekovi, istina je, uspijevaju kompenzirati nastalo stanje, no većina pacijenata koristi nove lijekove. Isti je princip s inzulinom – kod korištenja dviju vrsta inzulina osoba s dijabetesom morala bi po pakiranju doplaćivati više od 200 kuna. Osobno sam od 1970. na inzulinu i ne bih se davao na mogućnosti koje su davali tadašnji inzulini", ističe Bučević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozorava i da su u nizu europskih zemalja spoznali da pravu uštedu u sustavu zdravstva ne čini preferiranje jeftinijih, zastarjelih lijekova, nego upravo suprotno – korištenje novih najučinkovitijih inzulina i oralnih antidijabetika, kojima se postižu bolji medicinski rezultati, piše Slobodna Dalmacija.

Prethodni članci:

arti-201004220063006 arti-201004140075006 arti-201002110036006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo