Odvjetnik sat rada naplatio 120.000 kuna!

Za hrvatske odvjetnike, čini se, nema krize. Uz to što imaju pravo na naknadu, ali i nagradu, pojavile su se i priče kako neki od njih preuzimaju slučajeve samo ako su im unaprijed plaćeni.

1.4.2010.
16:57
VOYO logo

Prema službenoj tarifi Hrvatske odvjetničke komore, odvjetnici imaju pravo na naknadu i nagradu čije visine ovise o financijskoj težini i vrsti sporova. No, javna je tajna da se odvjetnicima plaća unaprijed i mimo ispostavljenog računa. Tako su se pojavile priče da se pojedinim odvjetnicima unaprijed plaća i po milijun kuna samo kako bi preuzeli slučaj.

Pravilnik Hrvatske odvjetničke komore, pak, pojašnjava da se nagrade ugovaraju kod parnica za naknadu štete, dok kod obrana u kaznenim postupcima nagrade nisu dopuštene. Tako se slobodno može reći da odvjetnici više zarađuju u trgovačkom pravu nego braneći, primjerice, Polančeca ili Zagorca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potvrđuje to i podatak koji je objavio Nacional, a po kojem je jedan od najbogatijih ljudi u Hrvatskoj Marijan Hanžeković, koji posjeduje imetak od 51 milijun eura. Hanžekovićev ured najrenomiraniji je u zemlji upravo u sporovima iz područja gospodarstva. Tik do njega po bogatstvu su Ante Nobilo, Ratko Žurić, Rajko Mlinarić, Tin Dolički, Boris Porobija, Miroslav Plišo i Zoran Marković, koji je priveden u sklopu afere Podravka.

Treba dodati kako odvjetnici ne zarađuju samo u sporovima nego i kao konzultanti, baveći se poduzetništvom i ulaganjima u dionice. No, u postupcima za naknadu štete kao nagrada može im biti isplaćeno čak 30 posto odštetnog iznosa!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je, prema pisanju Slobodne Dalmacije, koja je u posjedu dokumenta, jedan zagrebački odvjetnički ured ispostavio klijentu kojeg su zastupali u sporu iz područja obiteljskog prava račun od 189.150 kuna.

Iz računa je vidljivo da su četiri rasprave naplaćene 62.550 kuna, odgovor na tužbu 500 kuna, tri podneska 1500 kuna, te tužba 61.050 kuna i zahtjev za naknadu štete također 61.050 kuna.

Takve cijene u Udruzi Juris Protecta, piše Slobodna, ocjenjuju kao "organiziranu i na zakonu osnovanu pljačku".

"Iz priloženog računa može se zaključiti da je odvjetnik svoj rad obračunao 126 tisuća i 100 kuna po satu!", izračunali su u Juris Protecti, napominjući kako je maksimalna cijena sata odvjetnika ograničena na 350 tisuća kuna u slučaju kada se radi o prosječnom ročištu od pola sata rada u sporu čiji je odštetni iznos 60 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo