'OVO JE OPASAN PRESEDAN' /

Vodeća medijska odvjetnica o odluci koja je zapanjila javnost: 'Nikada sud nije napravio ovako nešto'

Image
Foto: Pixsell/Sanjin Strukic

'Kad bi pravna stajališta izražena u toj odluci ipak opstala kao dio prakse naših sudova, bio bi to kraj slobode izražavanja u našoj zemlji', smatra odvjetnica Vesna Alaburić

23.9.2021.
14:58
Pixsell/Sanjin Strukic
VOYO logo

Nakon što je portal H-alter objavio serijal tekstova novinarke Jelene Jindre o radu Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i ravnateljici te Poliklinike Gordani Buljan Flander, potonja ih je tužila, a Općinski građanski sud u Zagrebu u utorak donio rješenje o privremenoj zabrani objavljivanja tekstova o spomenutoj Poliklinici te njenoj ravnateljici.

U rješenju Općinskog građanskog suda stoji da je izdavaču portala H-alter - Udruzi za nezavisnu medijsku kulturu – izrečena privremena mjera zabrane objavljivanja "programskih sadržaja svih vrsta medija kojima se koristi protivnik osiguranja (…) u kojima s iznose informacije koje se odnose na dostojanstvo, profesionalni rad i profesionalna dostignuća predlagatelja osiguranja Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i Gordane Buljan Flander". Sudac je tu odluku donio “radi osiguranja nenovčane tražbine Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i ravnateljice Poliklinike", navodi se u rješenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'TO JE NEDOPUSTIVO' /

Urednik H-altera upozorava: 'Zabrana pisanja predstavlja cenzuru zaobilaznim putem'

Image
'TO JE NEDOPUSTIVO' /

Urednik H-altera upozorava: 'Zabrana pisanja predstavlja cenzuru zaobilaznim putem'

Reagirali Tomašević, Obuljen Koržinek, HND...

U H-alterovom serijalu tekstova objavljenih u proteklih mjesec dana pod zajedničkim naslovom "Sustav za zaštitu ili zlostavljanje djece?" kritički se propitivao rad Poliklinike i ravnateljice Buljan Flander iz perspektive djece i roditelja koji su doživjeli fenomen tzv. "otuđenje djeteta" u hrvatskom sustavu socijalne skrbi kroz njihova iskustava i svjedočanstva i o spomenutoj Poliklinici i njenoj ravnateljici. Posebnu pažnju privukao je deveti nastavak ovog serijala - intervju s pjevačicom Severinom Vučković, u kojem je opisala borbu za skrbništvo nad sinom Aleksandrom zbog kojeg je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike pokrenulo postupak izvanrednog nadzora.

Rješenje suda izazvalo je konsternaciju ne samo u Hrvatskom novinarskom društvu i novinarskim krugovima. Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević izjavio je danas da će smijeniti Upravno vijeće Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba te pokrenuti nadzor u toj ustanovi. Reagirala je i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek kazavši da joj je "neshvatljivo kako je moguće donijeti odluku kojom bi se nekome unaprijed zabranilo da o nečemu piše".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moje je mišljenje da svaki prijepor vezan za tekstove u medijima treba rješavati sukladno Zakonu o medijima. Na ovakav način zaustaviti, ako je točno to što se prenosi, novinara da dalje piše mi je potpuno neshvatljivo i ne mogu vjerovati da je utemeljeno na nekom propisu", izjavila je ministrica Obuljen Koržinek.

'To su tekstovi o temi od iznimnog javnog interesa'

A je li odluka Općinskog građanskog suda u Zagrebu pravno utemeljena ili je riječ o presedanu, upitali smo odvjetnicu Vesnu Alaburić koja se u svojoj odvjetničkoj praksi već dugi niz godina bavi i slučajevima kršenja medijskih i novinarskih sloboda.

"Ova zabrana je doista presedan. Nikada dosad sud nije nekom nakladniku zabranio objavljivanje svih budućih, eventualnih priloga o nekom pojedincu ili instituciji, bez obzira da li ti prilozi sadrže istinite tvrdnje, pravične komentare i informacije od javnog interesa. Određene privremene mjere moguće je donositi i u sporovima protiv medija, ali su takve mjere dopuštene, opravdane, svrhovite iznimno rijetko. Prije svega kad se radi o zaštiti tzv. stroge privatnosti.

Tekstovi Jelene Jindre o dr. Buljan Flander i njezinoj poliklinici ne spadaju u tu kategoriju medijskih priloga. To su tekstovi o temi od iznimnog javnog interesa. A za medijske priloge o tim temama granica slobode izražavanja je najšira. O tome i praksa našeg Ustavnog suda i Europskog suda za ljudska prava sadrži jasna i nedvosmislena pravna načela. Na žalost, sudac koji je donio spornu odluku nije vodio računa o tim pravnim standardima", kazala nam je odvjetnica Alaburić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ne sumnjam da će ova zabrana biti ukinuta'

Postavlja se i pitanje mogućih reperkusija ovog sudskog rješenja i po novinarstvo u Hrvatskoj i društvo u cjelini. Odvjetnicu Alaburić pitali smo što će biti ako ovakva sudska odluka postane praksom.

"Nimalo ne sumnjam da će ova zabrana biti ukinuta u žalbenom postupku, jer je sud počinio brojne propuste, pa je odluka i nezakonita i nepravilna. Kad bi pravna stajališta izražena u toj odluci ipak opstala kao dio prakse naših sudova, bio bi to kraj slobode izražavanja u našoj zemlji. Ta stajališta, naime, impliciraju da mediji nemaju pravo objavljivati informacije i komentare koji nekome škode. A škoditi mogu i istinite tvrdnje i opravdani negativni komentari, dakle sadržaji koji se u svakom  društvu štite kao temelj i jamac demokracije", kazala je Alaburić za Net.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo