U Hrvatskoj sve mora biti dramatično, pa i promjena guvernera Hrvatske narodne banke, piše član našeg stručnog tima Guste Santini na svojim stranicama rifin.com o "gromu iz vedra" – izjavi Željka Rohatinskog da se neće kandidirati po treći put za mjesto guvernera HNB-a.
"U normalnim vremenima promjena na vodećoj poziciji tako značajne institucije ne samo da je dobra, nego je i poželjna. Međutim, u Hrvatskoj stanje nije normalno. Štoviše, stanje je alarmantno, pa će promjena vodećeg čovjeka središnje banke biti pod posebnom prismotrom", navodi on.
Pitanje svih pitanja je, po Santiniju, kako će vjerovnici primiti tu vijest.
Hoće li sve ostati isto? Može i ne mora
Povodom negativnih prognoza u sklopu ocjene kreditne agencije Moody's, Santini je naveo u jednom od prethodnih tekstova da se kamatne stope, cijena, na nove kredite neće značajnije povećati.
"Danas, nakon izjave Rohatinskog, manje sam siguran u jučerašnju tvrdnju. Guverner Rohatinski bio je dobro primljen od strane naših vjerovnika", piše Santini.
Rohatinski je tvrd pregovarač, a govori se da će ga zamijeniti , u što "možemo, ali ne moramo vjerovati", procjenjuje Santini.
Rast kamate od 0,5%
"Neizvjesnost bi mogla potaknuti naše vjerovnike da povećaju kamatnu stopu na nove kredite, recimo za 0,5%, što nikako ne bismo trebali ocijeniti prevelikim, neočekivanim povećanjem. Međutim, kako je inozemni dug na razini društvenog proizvoda, to znači da bi odlazak Željka Rohatinskog mogao godišnje 'stajati' Hrvatsku pola postotka društvenog proizvoda, što je jednako 225 milijuna eura, što bi moglo, ako potraje, u konačnici povećati cijenu kredita, recimo u četiri godine, za cijelu milijardu eura. To su veliki novci u trenutku kad hrvatska vlast jedva krpa kraj s krajem", predviđa ekonomist.
Njegov tekst objavljen je kao poziv savjetnicima gospodina Milanovića da još jednom sagledaju sve aspekte odluke, da sačine cost-benefit analizu smjene Rohatinskog. Također, poziva i sve relevantne čimbenike, uključujući predsjednika RH Ivu Josipovića, da rasprave o možebitnim posljedicama.
Treba razmotriti niz politika, a znanje Rohatinskog bi moglo pomoći
Čini mu se da sada imamo "konačan razlaz" između fiskalne i monetarne politike, što nije dobro ni po formi ni po sadržaju. Podsjeća da je Rohatinskog na čelo HNB-a doveo upravo SDP 2000. godine.
Santini ističe da se često nije slagao s hrvatskom monetarnom politikom, te je smatrao da bi trebalo preispitati i kreditnu politiku. Pri tome je mogao pomoći Rohatinski jer je "jedan od naših ponajboljih ekonomista bez obzira da li se slagali s njime, odnosno da li ga voljeli ili ne voljeli".
"Vrijeme će pokazati što je i zašto radio gospodin Rohatinski ono što je radio. Bez dovoljno informacija možemo iznositi, samo, svoja mišljenja a prelazak te granice znači samo 'pričam ti priču' što nije neuobičajeno u Lijepoj našoj", zaključuje Santini.
Ukoliko imate pitanja vezana za rad Vlade, pojedine poteze ili njihov izostanak, a tiču se područja koja smo predstavili, pišite nam na strucnitim@portal.net.hr