nedosanjani san / Od rugla na kraju Zagreba do Nacionalne dječje bolnice. Donosimo detalje projekta vrijednog 300 mil. eura

Image
Foto: Borna Filić/Pixsell

Gradnju najavljuju za 2024., većinom bi se financirala od EU novca, a energijom bi se napajala iz Sunca i geotermalnom energijom

18.10.2022.
21:16
Borna Filić/Pixsell
VOYO logo

Granja sveučilišne bolnice u Blatu u Zagrebu mit je koji se vuče još od Jugoslavije i trebala je biti ponos bivše države. Otada na ovamo svako toliko, redovito i besprijekorno u vrijeme kakve izborne kampanje, postane aktualna tema.

Sada se kao iz pepela ponovo spominje ta lokacija ali za gradnju velebne Nacionalne dječje bolnice. Prije malo više od tjedan dana zagrebački je gradonačelnik Tomislav Tomašević skoro iz ničega izvukao priču o Blatu i javnost upoznao da je s resornim ministrom zdravstva Vilijem Berošem razgovarao o temi izgradnje Nacionalne dječje bolnice i to u Blatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznio je kako su razgovarali o skorom dovršetku studije izvedivosti koja bi trebala biti gotova do kraja godine.

Pitali smo zato resorno ministarstvo detalje i doznali da se radi o projektu teškom 300 milijuna eura čijim bi se dovršetkom trebali preseliti Klinika za dječje bolesti Zagreb (Klaićeva) te nekoliko dječjih odjela iz drugih zagrebačkih bolnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
STARA PRIČA /

Dječja bolnica seli u Blato? Od potrebnih 100 milijuna eura, prikupljeno manje od šest...

Image
STARA PRIČA /

Dječja bolnica seli u Blato? Od potrebnih 100 milijuna eura, prikupljeno manje od šest...

Kako su nam potvrdili u ministarstvu, kroz cijeli proces vođenja Strateškog projekta izgradnje Nacionalne dječje bolnice u zagrebačkom Blatu, Ministarstvo zdravstva i Grad Zagreb kontinuirano održavaju radne sastanke kako bi dogovorili ustupanje zemljišta u Blatu od strane Grada Zagreba, uz uvjet potpune izgradnje bolnice.

Dakle, grad bi dao zemljište, a država bi preuzela sve ostale poslove i izgradnju bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripremljena dokumentacija za natječaj

"Na posljednjem radnom sastanku u Ministarstvu zdravstva s Gradom Zagrebom apostrofirana su imovinsko-pravna pitanja koja je potrebno riješiti. Studiju izvodljivosti Ministarstvo zdravstva završilo je krajem prošle godine, mjesec dana prije ugovorenog roka što je znak odgovornog odnosa i rada koji doprinose realizaciji bolnice u željenim rokovima", ističu u ministarstvu.

Pripremljena je i dokumentacija za raspisivanje natječaja za izradu idejnog projekta koji kreće u narednim tjednima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode da gradnja Nacionalne dječje bolnice ovisi o zahtjevnim poslovima izrade potrebne dokumentacije, ishođenju dozvola.

"A bude li sve išlo prema planu, kao što je Studija izvodljivosti pokazala da se može, gradnja objekta će krenuti u 2024. godini", kažu u ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijednost projekta je oko 300 milijuna eura koje planiraju financirati kroz Nacionalni plan za oporavak i otpornost i ostale oblike EU financiranja.

Izgradnja je predviđena u dvije faze, svaka s oko 50 tisuća četvornih metara bruto površine, dakle sveukupno 100 tisuća četvornih metara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Sandra Šimunović/Pixsell

Dio postojećih objekata koristili bi se kao tehnički dio, a jedan dio bi se gradio iz temelja na neizgrađenom dijelu

U prvoj fazi, objedinit će se pedijatrija i dječja kirurgija današnje Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj ulici u Zagrebu, te Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice.

Druga faza predviđa posebne pedijatrijske odjele poput psihijatrije i neuropedijatrijske rehabilitacije, kao i opstetricije i ginekologije iz bolnica u Kukuljevićevoj, s Goljaka, te iz KBC-a Sestre milosrdnice i KB Merkura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Održiva građevina

"Prema studiji izvodljivosti, bila bi to greenfield investicija na istočnom djelu buduće Sveučilišne bolnice. Tehnički dio objekta potreban za funkcioniranje bolnice bio bi korišten od stare građevine, ali tehnički uporabljive i iskoristive dok bi se kompletna bolnica gradila istočno od sadašnje lokacije Sveučilišne bolnice. Kako je riječ o greenfiled investiciji, Nacionalna dječja bolnica predstavlja potpuno održivu građevinu ne samo u Hrvatskoj, već i u Europskoj uniji", ističu u ministarstvu.

Gotovo cjelokupna energija, ili točnije do 84 posto, dolazit će iz obnovljivih izvora, dalje navode, dijelom iz solarnih izvora, ali i velikim dijelom iz geotermalnih izvora kojima obiluje sama lokacija na kojoj će se graditi buduća bolnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Realizacijom ovog projekta nove dječje bolnice daje se značajan doprinos globalnim nastojanjima u smanjenju emisije stakleničkih plinova. Također, to bi bila prva bolnica s južne strane rijeke Save, što je veliki iskorak u teritorijalnoj dostupnosti zdravstvenih usluga ne samo građanima glavnog grada Hrvatske već i svima koji dolaze na liječenje u Zagreb, posebno iz smjera juga", posebno napominju.

Navode da se čini da je put do nove Nacionalne dječje bolnice dug, ali da se ne smije zaboraviti da je još dulje trajala "ideja i težnja da se krene u ovaj zahtjevni projekt".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Unatoč dvogodišnjoj borbi s epidemijom korone i svim ostalim izazovima, Vlada i Ministarstvo zdravstva paralelno čini korake na ostvarenju ovog strateškog projekta u zdravstvenom sustavu koji će svojim potencijalom osigurati zdravstvenu zaštitu najviše kvalitete djeci u Zagrebu i Republici Hrvatskoj", navode u ministarstvu.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo