Građani su se prošle godine 2238 puta žalili na rad hrvatske policije. Tek 77 njihovih pritužbi prihvaćeno je kao utemeljeno. Pokazatelji su to MUP-a za prošlu godinu, među kojima je navedeno kako je 1770 pritužbi bilo neutemeljeno, 127 djelomično utemeljeno, a 264 stavljene su u kategoriju - nepotvrđeno.
Ako je građanin nezadovoljan odgovorom nadležne policijske postaje ili uprave i provedenom provjerom pritužbi, može se požaliti Povjerenstvu za rad po pritužbama MUP-a. Međutim, to povjerenstvo ima samo tri člana, dva civila i jednog policajca, a kako oni rade na svim predmetima s područja Hrvatske, zatrpani su pritužbama, piše Glas Slavonije.
Sukob interesa
Gordan Bosanac, iz Centra za mirovne studije, kaže da je uz velik broj predmeta problem i što u Povjerenstvu sjedi i policajac. 'To je sukob interesa, a prema novom prijedlogu zakona taj bi čovjek i dalje bio u Povjerenstvu, no ne bi imao pravo odlučivanja. Uz to, Povjerenstvo prima prevelik broj pritužbi građana pa bi povjerenstva stoga trebala postojati u svim policijskim upravama, a ne samo u Zagrebu, da bi se posao odradio kako treba', kazao je Bosanac.
Raste broj pritužbi
Ako građanin smatra da mu je nezakonitim ili nepravilnim radom MUP-a, njegovih ustrojstvenih jedinica ili zaposlenika povrijeđeno neko pravo ili sloboda ili narušena vladavina prava, može se pritužbom obratiti i pučkoj pravobraniteljici.
Iz izvješća pučke pravobraniteljice Lore Vidović za prošlu godinu vidljivo je da raste broj pritužbi građana na policiju. 'Pritužbe su se uglavnom odnosile na propuste u postupanju policijskih službenika, njihovo neprofesionalno i neetično ponašanje prema građanima, prekoračenja u primjeni ovlasti te na pristrano postupanje pri utvrđivanju kažnjivih djela', navodi Lora Vidović. http://www.glas-slavonije.hr/241747/1/2238-zalbi-na-policiju-77-prijava-je-uvazeno