Od 1. siječnja 2015. stiže porez na kamate na štednju

Novih poreza neće biti do 2016. godine, uvjeravali su ovih dana pa i proteklih tjedana i mjeseci u Vladi. Ipak...

24.4.2014.
17:54
VOYO logo

Da, ipak! Nakon današnje sjednice i donošenja nacionalnog programa reformi vidljivo je kako od 1. siječnja 2015. godine stiže novi porez - onaj na štednju.

I dok su se u Vladi posuli pepelom rekavši da je takva odluka donesena prije mjesec dana na užem kabinetu, postavlja se pitanje vrluda li Vlada i dalje kad je riječ o fiskalnoj politici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pita li netko nešto Grčića?

Plan reformi i programa konvergencije usvojen danas na Vladi, najavio je jučer potpredsjednik Branko Grčić. Rekao je kako je definiran set mjera vezanih uz poreznu politiku i da je to - to, što se tiče Vlade. Na dodatno pitanje znači li to da novih poreza nema do 2016. godine, Grčić je samo kratko odgovorio.

"Da".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, točan je odgovor - NE.

Iz današnjeg plana reformi i programa konvergencije vidljivo je da od 1. siječnja 2015. stiže porez na štednju, a uvedene su i restrikcije prema kojima se djelomično ukida oslobođenje od plaćanja poreza na reinvestiranu dobit. I dok su novinari ministra financija Slavka Linića podsjećali kako je i sam u siječnju najavljivao kako su porezi na čekanju do 2016., on je u izjavi rekao.

"Porez na štednju je 2015., a sve su to dokumenti sa užeg kabineta 26.3. o kojem je izvještena i Europska komisija. Sada su ugrađeni u planove reformi i konvergencije za period od 2014.-2017. godine", rekao je Linić.

Linić: Probajmo shvatiti!

A što se promijenilo od siječnja do ožujka? Linić je pojasnio kako Europskoj komisiji nisu uspjeli dokazati da je povlačenje novca iz drugog mirovinskog stupa u prvi strukturna nego jednokratna mjera. Uvjerava i da novim porezom neće udariti na banke ni na građane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Probajmo shvatiti da je to u svim zemljama Europske unije. To nije ništa specifično. Mi moramo otvoriti ozbiljnu raspravu u Hrvatskoj. Ako želimo rasteretiti namete na gospodarstvo, gdje ćemo to preseliti. To je osnovno. Evidentno je da je uvijek pitanje bogatih i oporezivanje bogatih. Prema tome, građani sa malim štednim ulozima, neće biti opterećeni s time jer su im to mali prihodi koji neće biti podvrgnuti porezima", istaknuo je Linić.

A uoči velikog obrata, na sjednici su dva velika plana koja Hrvatska mora donijeti u sklopu Europskog semestra, donesena bez poteškoća. Zadovoljstvo dokumentima izrazio je i premijer Zoran Milanović rekavši da sve postaje transparentnije i to na očaj demagoga i populista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je sada crno na bijelo i to zatvara prostor svim demagozima i varalicama u politici, naročito u opoziciji da pričaju i obećavaju što im padne na pamet. Ovo što danas usvajamo su okviri u kojima ćemo se kretati, i kad je u pitanju proračun i konvergencija, dakle opći pravci gospodarske i i porezne politike; monetarnu još uvijek vodi HNB dok ne postanemo članica Eurozone. Ovo je na neki način u političkom smislu smrtna presuda populistima i prevarantima i to će oni shvatiti", rekao je Milanović.

Švedska kao primjer?! Milanoviću, jesi li ozbiljan?

Procjena je da će u ovoj godini stopa rasta BDP-a biti na nuli, a kad je riječ o prekomjernom deficitu i javnom dugu, Linić je rekao da su u 2014. godini napravljene uštede od 3,1 posto BDP-a. No naglasio je da su velikim dijelom jednokratne mjere koje se ne priznaju u aktivnosti oko prekomjernog deficita, pa su strukturne uštede 2,3 posto BDP-a.

Javni dug je taj koji se ovako planiranim reformama i ovako planiranim strukturnim i fiskalnim promjenama planira zaustaviti na 71 posto BDP-a. Sve se ovo temelji na pretpostavkama gospodarskog rasta, rekao je premijer Zoran Milanović i istaknuo Švedsku kao primjer uspjeha.

"Država je preskupa i filozofija je: što me pripada, što me ide, neću, ne dam i ne diraj moje. Ako nemamo rasta, a moramo ga ostvariti, svaki dug je neodrživ", naglasio je Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo