'OČEKUJEMO NOVE SNIMKE VRLO SKORO': /

Pretražuje se područje veličine tri Hrvatske, čekaju se nove vijesti o nestalim pomorcima

Image
Foto: HRT screenshot

Potraga za kapetanom Miškićem i nestalim pomorcima traje od 26. rujna

13.10.2019.
20:47
HRT screenshot
VOYO logo

Aktivna potraga za Dinom Miškićem i nestalim pomorcima s Bourbon Rhodea je završila te se prešlo u fazu aktivnog motrenja - brodovi koji prolaze tim područjem morat će obratiti pažnju te javiti ako uoče bilo što.

Izvršna direktorica Europske agencije za pomorsku sigurnost (EMSA) Maja Marković Kostelac gostovala je u središnjem Dnevniku HRT-a te je kazala kako nove satelitske snimke očekuju vrlo skoro. Snimke objavljene u subotu, podsjetimo, nisu pokazale ništa novo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kostelac kaže kako su satelitski podaci pomoći alat u akcijama spašavanja, a ključne su pomorske snage na terenu. Kazala je kako je ovo jedna od najopsežnijih akcija koje se sjeća te kako traje od 26. rujna uz zračne i pomorske snage te satelitsko promatranje.

Image
OBITELJ I PRIJATELJI KAPETANA MIŠKIĆA NE GUBE NADU: /

'Dino i njegovi kolege plutaju na oceanu i pitaju se gdje je zapeo ostatak svijeta'

Image
OBITELJ I PRIJATELJI KAPETANA MIŠKIĆA NE GUBE NADU: /

'Dino i njegovi kolege plutaju na oceanu i pitaju se gdje je zapeo ostatak svijeta'

Satelitsko motrenje

"Sada je potraga u drugoj fazi i mi ćemo se i dalje uključivati sa satelitskim motrenjem", izjavila je. Pojasnila je kako aktivno motrenje znači da svi brodovi koji prolaze tim područjem pozorno motre svim raspoloživim sredstvima na brodovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

" Sateliti nisu fotoaparati, oni nadlijeću zemljanu orbitu u određenoj dinamici, a ovo se područje na žalost nalazi u zoni u kojoj je relativno najrjeđi promet satelita. Koristimo dva načina snimanja - optički i radarski (SAR). I jedni i drugi imaju dobre i loše strane. SAR radari daju širu, ali manje preciznu sliku i nisu toliko dobri za traganje za gumenim objektima. Optički radar daje nešto poput fotografije, ali na užem području", kaže Kostelac.

Pretražuje se područje veličine tri Hrvatske, usred Atlantskog oceana, više od 1000 nautičkih milja od najbližeg kopna te kako je to dosta zahtjevna akcija.

Obitelj: 'Nećemo odustati od Dina'

EMSA se u potragu uključila na poziv Vlada RH i premijer. "To je posao EMSA-e, ali jedan od poslova. Mi se redovno uključujemo kada to od nas traže oni koji vrše potragu ili koji su neposredno zainteresirani. EMSA ne vodi potrage, vode ih nadležna tijela, predvodi ih država zastave, to je Luksemburg, a vjerujem da će i Francuska provesti istragu jer se potraga vodila u području njihove nadležnosti. EMSA radi tzv. horizontalnu analizu, zanima nas što možemo naučiti iz ovog i sličnih slučajeva kako bismo podigli razinu sigurnosti. Osnovani smo da pomognemo državama i Europskoj komisiji u podizanju razine sigurnosti plovidbe, zaštite mora od onečišćenja i sigurnosne zaštite".

Obitelj Miškić ranije je u nedjelju objavila priopćenje u kojem se zahvaljuju francuskim vlastima na potrazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Usprkos prestanku aktivne potrage, nismo, ne možemo i nećemo odustati od Dina. Nadu nam daje činjenica da EMSA nastavlja analizirati satelitske snimke područja, te ovime želimo posebno zahvaliti na angažmanu gđi Maji Markovčić Kostelac i svim ljudima koji predano rade na analizi snimki. Nadu polažemo i u brodove koji prolaze u blizini zone pretraživanja, te apeliramo i nastavit ćemo apelirati kroz sve nama dostupne kanale da izmijene svoj kurs i približe se toj zoni kako bi povećali šanse za pronalazak splavi i ljudi na njima", stoji između ostalog u priopćenju koje u cijelosti možete pročitati OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo