KAKVE SU MJERE? KAKO KOME /

Obrtnici i sindikati hvale Plenkovićeve mjere, šef udruge poduzetnika spustio premijeru jednom fotkom

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Vladin paket mjera težak je 21 milijardu kuna te će se ograničiti cijene energenata i hrane, a stižu i brojne subvencije

8.9.2022.
14:06
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Premijer Andrej Plenković predstavio je u četvrtak na sjednici Vlade jesenski vladin paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena u ukupnom iznosu od 21 milijardu kuna, koji sadrži mjere zaštite od rasta cijena energenata i hrane te brojne subvencije i pomoći za građane, javni i privatni sektor.

"S ciljem zaštite građana, gospodarstva i društva ponovo idemo sa snažnom intervencijom, rekao je u uvodu sjednice Vlade premijer Andrej Plenković". Ukupan paket mjera po njegovim je riječima težak gotovo 21 milijardu kuna. Vlada, po njegovim riječima, donosi "snažan, pravedan i sveobuhvatan" program kojim osigurava standard građana, čuva funkciju javnih ustanova i zadržava visok rast gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DETALJI PAKETA /

Sve Vladine mjere na jednom mjestu: Provjerite koliko ćete plaćati struju, a koliko pile te hoćete li i vi dobiti nešto novca

Image
DETALJI PAKETA /

Sve Vladine mjere na jednom mjestu: Provjerite koliko ćete plaćati struju, a koliko pile te hoćete li i vi dobiti nešto novca

Predsjednik Udruge Glas poduzetnika Dražen Oreščanin na svom je Facebooku objavio ironičnu fotografiju s natpisom da je očekivao i ograničenje cijene toalet papira nakon objave mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati pozdravili mjere

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) pozdravio je novi paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu kao korak u dobrom smjeru. No upozorili su kako su pojedine mjere trebale biti bolje osmišljene, priopćili su iz SSSH. Priopćenje SSSH-a prenosimo u cijelosti:

Zadržavanje cijene električne energije do travnja iduće godine svakako je dobra vijest za građane, ali i za poduzetnike, pri čemu podupiremo kriterije subvencija koji bi trebali omogućiti održivo poslovanje i zadržavanje radnih mjesta, ali i osigurati da državne potpore završe kod onih kojima su zaista potrebne.

Vladu također pozivamo da u okviru svojih mogućnosti razmotri i dodatne mjere kojima bi se osiguralo da plin proizveden u Hrvatskoj bude dostupan hrvatskim građanima, ali i onim poduzetnicima kojima predstavlja primarnu sirovinu ili temeljni energent proizvodnje, i to po cijenama ovisnima o stvarnim troškovima njegove proizvodnje, a stanju na međunarodnim burzama. Istovremeno, poduzetnici kojima će država subvencionirati troškove energenata moraju pronaći načina da dio te javne potpore usmjere u povećanje plaća radnicima, jer cilj tih potpora ne može i ne smije biti isključivo povećanje dobiti poduzetnika.

S ciljem poticanja rasta plaća, odnosno zadržavanja njihove realne vrijednosti, trebalo je povećati osobni odbitak, odnosno neoporezivi dio plaće. Međutim, Vlada je, između ostaloga, odlučila povećati neoporezivi iznos tzv. "nagrade na radne rezultate", iako na štetne učinke ovog instituta SSSH upozorava od njegovog uvođenja. SSSH pozdravlja želju Vlade da se povećaju primanja radnika, ali upozorava da ovakav potez izravno onemogućuje sindikatima da kroz kolektivne pregovore ugovore povećanja plaća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, neovisno o nazivu ovog instituta, jasno je da se od njegovog uvođenja većina povećanja plaća prelijeva u ovu "nagradu", jer je za poslodavca racionalno koristiti jeftiniju opciju. Ona  međutim rezultira nižim budućim mirovinama radnika i manjim prihodima zdravstvenog sustava. Kad već potiče poslodavce da povećanje plaća isplaćuju uz oslobođenje od poreza i doprinosa, država bi u najmanju ruku trebala radnicima nadoknaditi gubitak za visinu njihovih budućih mirovina, odnosno preuzeti na sebe da za isplaćene neoporezive "nagrade" radnicima uplati doprinose u prvi i drugi stup mirovinskog osiguranja.

Pomoć umirovljenicima

SSSH pozdravlja i mjere prema umirovljenicima i socijalno ugroženima, ali ističe kako trenutna situacija ukazuje i na potrebu da se u sustav napokon ugradi automatsko indeksiranje socijalnih naknada, kao što već postoji u mirovinskom sustavu, jer je zadržavanje (i po mogućnosti povećanje) njihovih realnih vrijednosti važnije od jednokratnih dodataka. Također, s obzirom da će pravo na energetski dodatak ostvariti svi umirovljenici s mirovinama nižim od 4360 kuna, pravo na energetski dodatak trebalo bi proširiti i na sve radnike s plaćama ispod te granice i to uplatom na njihove osobne račune. U suprotnom šalje se poruka da su ti radnici manje vrijedni od umirovljenika. Podsjetimo, minimalna plaća za 2022. godinu iznosi 3750 kuna neto, a prema dostupnim podacima plaću nižu od 4360 kuna neto prima više od 10 posto radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ograničavanje cijena pojedinih prehrambenih proizvoda na način koji neće negativno utjecati na njihovu dostupnost može biti korisno, a pritom je važno i da se vodilo računa o razini na kojoj će se cijene zamrznuti. Podsjećamo da su bez obzira na nedavno smanjenje PDV-a na osnovne živežne namirnice njihove cijene i dalje nastavile rasti, pri čemu nije sigurno da su sva dosadašnja povećanja bila opravdana ulaznim troškovima, te je stoga postojao rizik da se pojedine cijene zamrznu na umjetno stvorenoj previsokoj razini.

S obzirom da se standard radnika, a posljedično i domaća potražnja koja je ključna za sprečavanje recesije, mogu obraniti jedino povećanjem plaća, SSSH poziva Vladu da u predstojećim kolektivnim pregovorima za javni sektor uvaži realno utemeljene zahtjeve sindikata za povećanjem osnovice, ali i da nastavi raditi na daljnjim mjerama kojima bi se dodatno potaklo kolektivno pregovaranje i rast plaća i u privatnom sektoru. Podsjećamo kako je Vijeće Europske unije prihvatilo nacrt Direktive o primjerenim minimalnim plaćama kojom bi se se, između ostaloga, države članice obvezalo na poticanje kolektivnog pregovaranja.  U isto vrijeme pozivamo poslodavce, tj. sektorske udruge koje djeluju pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, da konačno prihvate upućene im inicijative za otvaranjem granskih kolektivnih pregovora u sektorima metalske, prehrambene, drvne i papirne industrije te poljoprivrede.

Sukladno međunarodnim radnim standardima i hrvatskom Zakonu o radu, temeljna svrha udruga poslodavaca jest kolektivno pregovaranje, a hrvatske poslodavačke udruge prihvatit će svoj dio odgovornosti za tržište rada i postati odgovornim socijalnim partnerima tek kad zaista pokažu spremnost da razgovaraju i pregovaraju sa sindikalno organiziranim radnicima o njihovim plaćama i drugim uvjetima rada."

Hrvatska obrtnička komora zadovoljna mjerama

Oglasila se i Hrvatska obrtnička komora (HOK). Priopćenje prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hrvatska obrtnička komora izražava zadovoljstvo prezentiranim paketom mjera Vlade Republike Hrvatske za zaštitu građana, ustanova i poduzeća od udara rastućih cijena energenata. Vodeći računa o sve većoj ugroženosti svih obrta, u prijedlozima prema resornim ministarstvima, a posebno prema Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatska obrtnička komora u proteklih nekoliko mjeseci tražila je sveobuhvatne i konkretne mjere pomoći obrtništvu i poduzetništvu. Iako je Hrvatska obrtnička komora u pogledu troškova energije, kao najučinkovitije i dugoročno rješenje tražila da se obrtnicima obračunava potrošnja energije po modelu kao i kućanstvima, izrazito smo zadovoljni mjerom koju je donijela Vlada RH da se obrtnicima i poduzetnicima s potrošnjom do 250.000 kwh električna energija obračunava po jedinstvenoj tarifi od 0,53 kn/kwh. Po našim podacima u tu kategoriju ulazi velika većina obrtnika.

Isto tako, zadovoljni smo da je prihvaćen i naš prijedlog limitiranja cijene za ukapljeni plin (iz posebnih cisterni odnosno plinskih boca) što je izuzetno važno za obrtnike u dijelu zemlje koja nije plinoficirana, ali i za sve ugostitelje te proizvodne djelatnosti', istaknuo je predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec. 'Izražavamo zadovoljstvo što je Vlada RH prihvatila i u mjere pomoći uključila: pristup povoljnim kriznim kreditima; kompenzaciju povrata troškova energenata za javni prijevoz čime će biti obuhvaćeni i svi obrtnici koji vrše uslugu javnog prijevoza; financijsku pomoć ribarima i poljoprivrednicima; povećanje neoporezivih dodataka na plaću djelatnika kao i neoporezive naknade za korištenje osobnog automobila u službene svrhe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvjereni smo da će Vlada i dalje držati pod kontrolom cijene svih vrsta energenata kako bi zaštitila obrtnike i gospodarstvo te zadržala zapošljivost. I dalje ostaje zahtjev Hrvatske obrtničke komore za subvenciju obrtnicima koji su već započeli s ulaganjem u obnovljive izvore energije u svojim poslovnim prostorima te se očekuje ukidanje administrativnih zapreka za kompletan proces od nabave materijala do ugradnje solarnih panela. Komora pozdravlja primjenu stope PDV-a od 0 % prilikom nabavke i ugradnje solarnih panela. Hrvatska obrtnička komora nastavit će vrlo aktivno predlagati dodatne mjere vodeći računa da budu uključeni svi obrtnici koji su na bilo koji način ugroženi, a sve s ciljem da opstanu i osiguraju egzistenciju svojim radnicima i svojim obiteljima."

djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo