POTRES JE UČENICIMA SVE ZAKOMPLICIRAO /

Nijedna od pet osnovnih i sedam srednjih škola, koje se još obnavljaju, neće biti spremna za nastavu u rujnu

Image
Foto: Sanjin Strukić / PIXSELL

'Obnova škola je započeta po Zakonu o gradnji, a u međuvremenu je donesen Zakon o obnovi od potresa pa se cjelokupna dokumentacija trebala prilagoditi tim okolnostima, kaže zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet

20.7.2021.
13:41
Sanjin Strukić / PIXSELL
VOYO logo

Šesnaest mjeseci od potresa u Zagrebu povratak u teško oštećene škole čeka gotovo četiri tisuće učenika osnovnih i srednjih škola. Nijedna od pet osnovnih i sedam srednjih škola, koje se još obnavljaju, neće biti spremna za nastavu u rujnu, piše HRT.

Ravnatelj Gimnazije Tituša Brezovačkog Damir Jelenski kaže kako je obnova te škole počela odmah nakon potresa. No, radovi su stali netom prije nego što je trebao biti naliven betonski pod težak 600 tona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ĐACI ĆE USKORO UČITI O RIZIKU OD KATASTROFA: /

U školama će vježbati na simulatoru potresa

Image
ĐACI ĆE USKORO UČITI O RIZIKU OD KATASTROFA: /

U školama će vježbati na simulatoru potresa

Najvažnije je da zgrade mogu mirno podnijeti potres

"Ako se nastavi po ovom projektu koji je dosad bio, ideja je da izdržljivost bude stupanj 3, tako da zgrada mirno podnese potres od 7,5 do 8 stupnjeva. To je meni kao ravnatelju najvažnija stvar", kaao je Jelenski za HRT.

Odgovor na pitanja - kada će se i po kojem projektu nastaviti obnova, ravnatelj još čeka. Ni stanari Učeničkog doma Ante Brune Bušića u Gajevoj ulici neće u svoje sobe najesen, iako radovi traju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Učenici su se morali odlučiti na naš dom, ne znajući na kojoj adresi će biti sljedeće godine, pa je to možda malo utjecalo i na upis", kazao je ravnatelj tog Učeničkog doma Darko Trošelj.

Više od 3800 učenika i dalje će biti podstanari

Izrazito kratke rokove obnove koje je obećavala bivša vlast, nemoguće je ostvariti, ističe zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet. Zahtjevi konzervatora, javna nabava za projektnu dokumentaciju ali i za izvođače te promjena zakonskog okvira za obnovu traže mnogo više vremena.

"Obnova škola je započeta po Zakonu o gradnji, u međuvremenu je donesen Zakon o obnovi od potresa pa se cjelokupna dokumentacija trebala prilagoditi tim okolnostima", ističe Korlaet.

Tako će više od 3800 zagrebačkih učenika i dalje biti podstanari u školama koje nisu stradale u potresu, uz nastavu u dvije smjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sada hvatamo prosinac ove godine, za većinu škola, osim za četiri škole koje su izuzetno složene i koje će biti gotove u rujnu iduće godine", dodao je Korlaet.

Očekuju i novac iz europskih fondova

Učenica 6. razreda OŠ Miroslava Krleže na Kaptolu, Lucija Jurak, jedva čeka povratak u školu u naselju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kad se vratimo u našu staru školu, ponovno ćemo biti u jednoj smjeni i bit će puno jednostavnije, zbog svih aktivnosti", kaže Lucija za HRT.

"Djecu voze autobusi, ali vozimo ih i mi roditelji, tako da gubimo dnevno na putovanje do škole, od škole po sat vremena svi skupa", dodaje njezina majka Alice Jurak.

Koliko će zastoj u obnovi škola i promjena projekata poskupiti buduće radove, u gradu još računaju. Nadaju se da će, uz dobro pripremljene projekte, novac za obnovu uspjeti povući iz europskih fondova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo