Karlovačka je županija u posljednjih 10 godina, prema popisu stanovništva izgubila više od 10 posto pučanstva. No, ima i onih koji dolaze u ovaj pomalo zaboravljeni kraj šezdesetak kilometara jugozapadno od Zagreba.
Obitelj Herceg se nije puno dvoumila, kad se odlučila kuću na zagrebačkom Jarunu zamijeniti većom u - Munjavi Modruškoj. Teolog Hrvoje, kriminalistica Marina i troje djece postali su tako proizvođači jednog od najboljih kozjih sireva u Hrvatskoj. Imaju stado od 70 koza.
"Gradski život nas je dosta frustrirao, dugi radni sati na poslu, promet, gužve", objašnjava za HRT Marina Herceg, a njen suprug Hrvoje dodaje: "Vjerujem da ćemo zapravo se samo širiti, samo nas mašta ograničava s onime što ćemo zapravo raditi u životu".
Doseljavanje u ruralne krajeve
Osim Hercega, još se 16 obitelji odlučilo u proteklih godinu dana doseliti u ruralne krajeve Karlovačke županije. Za to imaju i poticaj od izvršne vlasti.
"Ono što smo mi napravili prošle godine je to da smo napravili jedan program i osigurali milijun kuna u proračunu Karlovačke županije da potičemo mlade obitelji i sufinanciramo njihovo prvo stambeno zbrinjavanje, osiguranje stana ili kuće", otkrila je županica Martina Furdek Hajdin.
Ljudi manje, a vrtići puni
Stambeno pitanje je sama riješila mlada visokoobrazovana obitelj Stepinac iz Zagreba. Kupili su stan od stotinjak kvadrata na obali Korane u Karlovcu. "U Zagrebu bismo trenutno za tu cijenu mogli kupiti 40-ak kvadrata, ako", rekla je Petra Stepinac.
No, neke stvari Stepinčevi ne uspijevaju riješiti. "Nama je Karlovac prekrasan. Trenutno je naš jedini problem dobiti mjesto u vrtiću", dodala je Petra, koja se zajedno sa suprugom svako jutro diže u pet sati da bi djecu odveli u vrtić u Zagreb ili na čuvanje kod rodbine, a ponekad i sa sobom na posao.
Paradoksalno, Hrvatska je u posljednjih deset godina izgubila gotovo osam gradova veličine Karlovca, a u gradu na četiri rijeke, koji također osjeća posljedice iseljavanja, nema mjesta u vrtićima.