Rezultat je to upravo objavljenog nacionalnog izvješća standardnog istraživanja Eurobarometra za Hrvatsku – javno mnijenje u Europskoj uniji za jesen 2015. godine. U Hrvatskoj je istraživanje provedeno u razdoblju od 7. do 16. studenoga 2015., na reprezentativnom uzorku građana starijih od 15 godina, a u Hrvatskoj je obuhvatilo 1008 građana.
Broj eurofila povećao se za 4 posto
U šest mjeseci, koliko je proteklo od prethodnog istraživanja Standardnog Eurobarometra, broj ispitanika u Hrvatskoj koji o EU-u misle pozitivno povećao se za četiri postotna boda, dok je postotak onih koji negativno misle o EU ostao jednak. Za razliku od Hrvatske, broj onih koji Europsku uniju vide pozitivno smanjio se za četiri postotna boda, za koliko je porastao broj onih koji na nju gledaju negativno.
U Hrvatskoj je Europska unija najpopularnija u dobnoj skupini od 15 do 24 godine starosti (61 posto), a najmanje je onih koji o EU-u imaju pozitivnu predodžbu u dobnoj skupini od 55 do 64 godine starosti (44 posto).
VOLIMO EUROPSKU UNIJU: Hrvatska među pet zemalja s najpozitivnijim stavom prema EU
O EU najpozitivnije misle studenti i domaćice
O EU-u pozitivno misli čak 69 posto hrvatskih studenata, a slijede domaćice (66 posto), upravitelji (58 posto), manualni radnici (52 posto), bijeli ovratnici (51 posto), nezaposleni (48 posto), umirovljenici (45 posto), pa samozaposleni (40 posto). Među potonjima je i najviše onih koji o EU imaju negativnu predodžbu (22 posto).
Regionalno, u jadranskoj Hrvatskoj o EU-u pozitivnu predodžbu ima 51 posto, a u kontinentalnoj 50 posto ispitanih.
Ovo je 84. po redu izvješće Eurobarometra, a 23. po redu koje je obuhvatilo i Hrvatsku. Istraživanje je bilo provedeno u izbornoj godini i u vrijeme kada je Hrvatske počela izlaziti iz recesije, a ujedno je bilo obilježeno i izbjegličkom krizom.
HRVATI NE VJERUJU NIKOME I NIČEMU: Istraživanje pokazalo koliko se razlikuje povjerenje u zemljama Europe
Optimistični spram budućnosti Unije
I hrvatski, kao i prosječni europski ispitanici, u iznadpolovičnoj se većini gotovo podjednako zalažu za jaču Europsku uniju s jedinstvenim politikama na europskoj razini. Tri petine hrvatskih građana zalaže se za proširenje, dok se proširenju protivi iznadpolovična većina ispitanika u prosjeku EU, stoji u izvješću.
Također, hrvatski su ispitanici među najoptimističnijima spram budućnosti Europske unije, a znatno su optimističniji od onih u prosjeku EU28 u vezi sa smjerom u kojem idu stvari u EU. Ovdašnji ispitanici najveći problem Hrvatske vide u nezaposlenosti, dok je na razini EU najveća poteškoća useljavanje.
JAD I BIJEDA Hrvati su jedni od najslabije plaćenih radnika u Europi
Loša ocjena za kakvoću života
Kakvoću života u svojoj zemlji hrvatski ispitanici ocjenjuju lošom, dok prosječni Europljani kakvoću života u svojim zemljama u prosjeku ocjenjuju dobrom. Pa ipak, ovu godinu ne gledaju s pesimizmom, no ipak je više onih koji ne očekuju ikakve promjene stanja od onih koji se nadaju promjenama na bolje.
Hrvatima su ljudska prava najvažnija, a slijede poštovanje ljudskog života i mira. Prosječnim Europljanima na prvom mjestu među vrijednostima je mir.
DVIJE GODINE U EU: Neiskorištena sredstva i mali pomaci