Poljska agencija Paragona hrvatskim liječnicima obiteljske medicine nudi odlične uvjete za prijelaz na rad u Veliku Britaniju. Uz ugovor na neodređeno vrijeme, naši bi liječnici ondje tako imali plaću između 50 i 65 tisuća kuna mjesečno, besplatan tečaj engleskog, pomoć pri preseljenju i pronalasku stana, vrtića, škole, otvaranja računa...
Poziv u stvari stiže od britanskog National Health Servicea (NHS), koji je angažirao agenciju kako bi uvozom iz EU riješio pitanje nedostataka liječnika u toj zemlji. Natječaj će biti trajno otvoren dok se ne popuni potreba za liječničkim kadrom na Otoku, a broj traženih liječnika zasad je nepoznat. Upravo s toga poljska agencija idući mjesec stiže u Hrvatsku.
'Školujemo ih za druge'
Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM) Vikica Krolo kaže kako se bori da što više liječnika ostane, međutim svjesna je da je ponuda Britanaca i više no dobra te da su ljudi već informirani o njoj.
"Mi školujemo ljude za druge zemlje. Posljednje izmjene Zakona koje kažu da do 25 posto liječnika može ostati u sklopu doma zdravlja sada sve županije tumače tako da treba ostati baš točno 25 posto, dakle što smo napravili? Danas je svijet otvoren i ovaj poziv upravo to pokazuje, priliku da više ne slušamo političare", komentira za Večernji list dr. Krolo.
Posao različit od onog u Hrvatskoj
U natječaju se navodi kako je posao obiteljskog liječnika u Velikoj Britaniji različit od našeg sustava. Ključna je razlika jača dijagnostika i liječenje svih dobnih skupina te činjenica da medicinske sestre obavljaju neke medicinske poslove koje u nizu europskih zemalja rade isključivo liječnici.
Ordinacije obiteljske medicine u Velikoj Britaniji opremljene su za manje operativne zahvate. Pacijenti se specijalisti upućuju vrlo rijetko, tek kada je to doista nužno ili kad liječnik nema potrebnu opremu, a riječ je o teškom stanju. Obiteljski liječnici u Engleskoj bave se i zdravljem djece i majki, prevencijom i rehabilitacijom.