Sve manje vjernika i sve manje povjerenje u Crkvu, glavni su to zaključci upravo objavljenog istraživanja o religijskim promjenama u hrvatskom društvu od 1999. do 2018.
Autori su na reprezentativnom uzorku ustanovili kako se u gotovo dva desetljeća smanjio broj vjernika koji redovito prakticiraju vjeru, a posebno je drastičan pad povjerenja u Crkvu kao instituciju. Krajem prošlog stoljeća u nju je povjerenje imalo gotovo 63 posto građana, dok se lani taj postotak srozao na svega 38 posto, što znači da tek svaki treći građanin na Kaptol gleda s povjerenjem.
I navike vjernika su promijenile pa je tako 1999. redovito misu pohodilo 31 posto vjernika, 20 godina kasnije svega 22,5 posto, dakle svaki peti građanin ide na vjerske obrede redovito.
A što se broja religioznih osoba tiče, rimokatolicima se 1999. smatralo 86,3 posto ispitanih, lani njih šest posto manje. U istom razdoblju porastao je broj građana koji se ne smatraju pripadnicima nijedne vjere, s njih 11,3 posto na 17,9 posto. Više je deklariranih ateista, 5,4 posto u odnosu na 2,9 posto prije 20 godina. Evo kako jedan od autora istraživanja tumači ove rezultate.
"S jedne strane imamo 40 posto ljudi koji idu u Crkvu gotovo nikada ili jako rijetko, s druge strane imamo 35 posto vjernika koji idu redovito u Crkvu i koji su jako povezani s crkvenim učenjem. Dakle, imamo jednu polarizaciju, ja bih rekao 40 prema 35 vrlo distanciranih vjernika i vrlo intenzivnih vjernika. Dakle imamo polarizaciju, odnosno normalizaciju stanja koja se dogodila od 1999. do 2008.", rekao je jedan od autora istraživanja Siniša Zrinščak, profesor sociologije na Pravnom fakultetu u Zagrebu.
Komentar na ove, za Crkvu dosta zabrinjavajuće rezultate potražili smo i na Kaptolu.
"Prema istraživanju se vidi da je porast kod mladih veći nego što je nekad bio, znači da je budućnost pozitivna", šturo je komentirao kardinal Josip Bozanić, nadbiskup zagrebački.