U bolnice stižu novi jelovnici, kojih će se svi morati pridržavati. Ministarstvo zdravlja izradilo je novi Standard prehrane, koji detaljno navodi što koji bolesnici smiju jesti.
Radi se o ručku iz mediteranske dijete, koja po prvi puta stiže u sve hrvatske bolnice. Za njih je izrađen novi Standard prehrane bolesnika - uz 50 dijeta i kalorijske vrijednosti, novost je da Standard donosi i njihove karakteristike, kojih će se svi morati pridržavati.
"Što je jako bitno za one koji sastavljaju jelovnike imaju osnovne upute koliko porcija voća i povrća, koliki udio vlakana, koliko puta tjedno treba servirati ribu ili koliko je ograničenje crvenog mesa ili suhomesnatih proizvoda", rekla je Eva Pavić, voditeljica prehrane KBC-a Zagreb.
Tako je mediteranska dijeta namijenjena bolesnicima s hipertenzijom, koji na dan smiju unijeti od 1900 do 2 tisuće kalorija, a preporučuje se da im na meniju riba bude dva do tri puta na tjedan, voće i povrće nekoliko puta na dan. Pacijenti bi trebali jesti i mahunarke više od 4 puta na tjedan, a u pripremi hrane za njih trebalo bi se koristiti maslinovo ulje.
"To je najbolje izbalansirana dijeta s visokim udjelom prehrambenih vlakana, ono što je bitno za prevenciju određenih bolesti", dodaje Pavić.
Uvedena je i dijeta za starije osobe, a detaljno su razrađene i dijete za dojenčad i djecu predškolskog uzrasta.
"Kvalitetna terapija u ovom tipu koji nazivamo dijetnom terapijom pruža našem bolesniku sigurnost da dobro prođe kroz postupke dijagnostike, a kasnije liječenja koje može uključivati i kirurški zahvat", rekao je Željko Krznarić, specijalist gastroenterologije i hepatologije u KBC-u Zagreb.
Stručnjaci vjeruju da dijetoterapija pomaže u boljem oporavku pacijenta i smanjenju broja dana ležanja u bolnici, koje na godinu troše oko sto milijuna kuna na hranu.
"Sada su izradili naše standarde koji će povećati kvalitetu ishrane", rekao je Dragan Korolija Marinić, pomoćnik ministra zdravlja.
Kvalitetniju i zdraviju hranu pacijenti će u svim bolnicama moći kušati već za nekoliko dana.