I Banski dvori i Pantovčak su usred mandata, a zemlja usred hiperinflacije, ministar financija daje ostavku u Vladi, a kako na sve to gledaju birači? Jednima zbog svih tih okolnosti popularnost pada, a drugima drastično raste. Što bi bilo da su danas izbori, donosi istraživanje CRO Demoskop agencije Promocija plus u suradnji s RTL-om.
Rejting stranaka
HDZ je i dalje najjači. S više od 27 posto potpore i treći mjesec zaredom blago raste (lipanj 26,7 posto) kao što ovaj mjesec raste i SDP (srpanj 17,5 posto - lipanj 16,6 posto). No i dalje je velikih 10 postotnih poena razlike, a bit će zanimljivo idući mjesec kada se u utrku uključe Spcijaldemokrati, jučer osnovana stranka odmetnutih SDP-ovaca. Platforma Možemo i dalje je treća, ali nastavlja s padom (srpanj 11,6 posto - lipanj 12,3 posto).
S trendom pada bori se i Most (srpanj 8,4 posto - lipanj 9,2 posto), za razliku od Domovinskog pokreta (srpanj 5,5 posto - lipanj 5,1 posto) i Centra (srpanj 2,6 posto - lipanj 2,0 posto) koji su pak u blagom rastu.
Oko jedan posto imaju HSS (srpanj 1,1 posto - lipanj 1,7 posto) i IDS (srpanj 1 posto - lipanj 1 posto), a sve ostale stranke su ispod 1 posto. Balon neodlučnih se proširio na više od 18 posto, što je i dalje veći postotak od onoga koji ima druga najjača stranka u državi.
Najpozitivniji političar
Iako predsjednicima države i Vlade rejting pada i dalje su najpozitivniji. Zoran Milanović je na gotovo 17 posto (lipanj 19,1 posto), Andrej Plenković na najmanjoj razlici za njim još od prošlog srpnja (srpanj 15,8 posto - lipanj 17,2 posto). Najveće iznenađenje je i najveće približavanje ovom dvojcu - Zdravko Marić s lipanjskih 3 i pol posto na sada više od 10 posto tako postaje jedan od najpopularnijih političara i to nakon što je objavio da odlazi iz politike.
Daleko iza njih su tri lidera s ljevice - Tomislav Tomašević (srpanj 4,1 posto - lipanj 4,7 posto), Sandra Benčić (srpanj 1,7 posto - lipanj 1,9 posto) i Peđa Grbin (srpanj 1,4 posto - lipanj 1,2 posto) kojima pak za vrat puše Božo Petrov (srpanj 1,2 posto - lipanj 0,6 posto).
Listu onih s jedan posto predvodi Ivica Puljak (srpanj 1,1 posto - lipanj 1,1 posto). U društvu su mu Biljana Borzan (srpanj 1,1 posto - lipanj 1,7 posto) i Ivan Penava (srpanj 1,0 posto - lipanj 1,8 posto). "Gospodin Nitko" je i dalje nedodirljivo popularan - najpopularniji za gotovo 28 posto ispitanih.
Najnegativniji političar
A na crnoj listi i dalje vodi premijer Plenković kojemu, doduše, nepopularnost blago pada (srpanj 27,0 posto - lipanj 27,6 posto) dok predsjedniku Milanoviću raste (srpanj 23,2 posto - lipanj 22,5 posto). Na treće je mjesto ovaj mjesec stigao partner vladajućih Milorad Pupovac (srpanj 2,5 posto - lipanj 3,4 posto). Niz negativno percipiranih političara nastavljaju Gordan Jandroković (srpanj 2,4 posto - lipanj 2,3 posto), Vili Beroš (srpanj 2,1 posto - lipanj 1,3 posto) i Gordan Grlić Radman (srpanj 1,9 posto - lipanj 0,3 posto), ali i čovjek koji vlada Zagrebom - Tomašević (srpanj 1,7 posto - lipanj 0,8 posto).
Listu od deset nepopularnih zaključuju šef SDP-a Grbin (srpanj 1,4 posto - lipanj 0,6 posto), ministar obrane Mario Banožić (srpanj 1,4 posto - lipanj 3,8 posto) i bivši splitski gradonačelnik Željko Kerum (srpanj 1,2 posto - lipanj 0,3 posto). Da su svi političari negativni, složno je više od 13 posto ispitanika.
Ocjena Pantovčaka, Banskih dvora i Sabora
Što se tiče rada Pantovčaka, Banskih dvora i Sabora, jedino Ured predsjednika i dalje ima trojku (srpanj 2,79 - lipanj 2,81), Vlada je ostala na ocjeni dva (srpanj 2,32 - lipanj 2,33), a Hrvatski sabor, koji uskoro odlazi na bezbrižni ljetni raspust, i dalje je daleko od trojke (srpanj 2,20 - lipanj 2,24).
I u srpnju pesimizam građana raste. Gotovo 75 posto ih misli da država ide u pogrešnom smjeru, a oko 16 posto da idemo dobrim putem (prošlog mjeseca je bilo manje od 18 posto optimističnih, a gotovo 70 posto ispitanika smatralo je da idemo u pogrešnom smjeru) - doduše sve češće pješice, jer je gorivo sve skuplje, a inflacija, kao i pesimizam sve veći.
Istraživanje je za RTL provela agencija Promocija plus od 4. do 7. srpnja na uzorku od 1300 ispitanika. Standardna greška uzorka je +/-2,7 posto uz razinu pouzdanosti od 95 posto.