NOVALJSKI UGOSTITELJI KRENULI U BITKU ZA SVAKOG GOSTA: /

'Dat ćemo sve najbolje od sebe. Za 10 gostiju hoću da budu kraljevi'

Image

Pad prihoda, što se ugostitelja tiče, procjenjuje se od 65 do 80 posto, a riječ je o desecima milijardi kuna o kojima Lijepa naša ovisi i zato je bitka za svakog gosta već krenula

28.5.2020.
7:08
VOYO logo

Iako su vlasnici hotela i apartmana pripremili sve kako bi zadovoljili epidemiološke mjere, dakle zaštitnu opremu i dezinficijense, gosti ne rezerviraju smještaj. Koliko je situacija alarmantna, svjedoči činjenica da su se paškoj agenciji koja iznajmljuje stotinu apartmana javili tek jedni gosti iz Francuske. Vlasnici klubova na Zrću već su se spremni za najcrnji scenarij koji znači posve propalu sezonu.

Pad prihoda, što se ugostitelja tiče procjenjuje se od 65 do 80 posto, a riječ je o desecima milijardi kuna o kojima Lijepa naša ovisi i zato je bitka za svakog gosta već krenula. U Novalji, popularnoj party destinaciji koja na Zrću okuplja na tisuće mladih željnih zabave, sve je tiho i pusto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

"Da ovaj razgovor vodimo na isti dan prije godinu dana, Novalja bi bila puno veselija i puno življa i svega bi bilo, otvoreni kafići, restorani, sve bi bilo već u pogonu", kaže iznajmljivač Miljenko Dabo za RTL dok ugostitelj Boris Šuljić dodaje: "U ovom trenutku mi bismo bili puni, hotel i restoran bili bi popunjeni."

Image
STANJE NA JADRANU JE ALARMANTNO, SVE SE OTVORILO, ALI VEĆINI PRIJETI PROPAST: /

'Slastičarna u Dubrovniku dnevno ima promet 250 kn'

Image
STANJE NA JADRANU JE ALARMANTNO, SVE SE OTVORILO, ALI VEĆINI PRIJETI PROPAST: /

'Slastičarna u Dubrovniku dnevno ima promet 250 kn'

Sve su uložili u apartmane

Kao i u svakom drugom turističkom mjestu, Covid-19 je napravio svoje. Miljenko Dabo, poput mnogih drugih privatnih iznajmljivača obnovio je apartmane i u njih uložio sve što ima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Komplet sve novo, sve novo. Od keramike, kupaonice, namještaja u sobama, televizija, sve je novo, parkete smo lakirali nanovo. Sve što smo imali smo potrošili. I sada ćemo vidjeti, što Bog da", rekao je za RTL iznajmljivač Dabo.

Image

Već u ožujku trebali su stići prvi gosti, a srpanj i kolovoz bili su gotovo do kraja popunjeni. Premda se pripremaju za sezonu, ugostitelji iz Novalje ne znaju što mogu očekivati. Dabo govori kako je prije koronavirusa bilo sjajno te da nisu imali nikakvih problema i da su bili zadovoljni. Govori da su imali puno rezervacija, a sada samo dvije i to jednu u srpnju i drugu u kolovozu. Najbrojniji gosti su mu Talijani, no oni se čuvaju i još uvijek nikamo ne izlaze. Kazali su Dabi da će mu se kasnije javiti kada vide kakva će biti situacija.

Ostalo je tek dva posto rezervacija

Vlasnica turističke agencije Margita Matas potvrđuje da je situacija loša. Ona vodi oko sto apartmana te sama ima hostel.

"Situacija je dosta loša trenutačno. Bila je odlična, nekih 20-ak posto smo bili jači nego lani. To smo gledali u veljači, na isti datum lani smo bili 20 posto bolji. Imali smo više od tisuću rezervacija, s tim da je sada od tih tisuću ostalo dva posto. Do početka ožujka je 60 posto kreveta bilo bukirano. Pričala sam s ljudima, molila ih da obnove apartmane, da privučemo što više gostiju jer konkurencija je ogromna. Novalja ima strašnu konkurenciju s apartmanima, vilama, hotelima. Iznajmljivači su se stvarno potrudili. Uredili, investirali", rekla je Matas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moraju se prilagoditi

No, moraju se prilagoditi uvjetima pa su nabavili zaštitnu opremu. Isto je učinio i Boris Šuljić, vlasnik luksuznog hotela, restorana i vinarije Boškinac te kluba Kalypso na Zrću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Očekivanja su vrlo realistično na bazi negdje 30, 35 posto od prošlogodišnjeg nekakvog biznisa. Na bazi rada hotela, restorana i vinarije. Jedan drugi segment posla koji je ovisan o party turizmu, on će biti jedan ili nula posto. Sredinom svibnja otvorio sam restoran i hotel, a za Zrće se nadam da ću otvoriti barem kao kafić. Moramo čuvati mentalnu kondiciju i imidž. U tom svemu ne potonuti u dešperatnost i posustati jer mi prodajemo sreću. Mi prodajemo doživljaj, zadovoljstvo, iskustvo. Zbog toga ne smijemo upasti u bed i isporučivati nevolju, mi moramo isporučivati nadu", rekao je Šuljić za RTL.

Čemu se mogu nadati?

Tonči Glavina, državni tajnik u Ministarstvu turizma, kaže da su granice otvorene za jedan vrlo organizirani protokol prema jasnim kriterijima. Navodi da je prvo bila Slovenija, a u drugom krugu će ići dio zemalja koje su bitne za hrvatski turizam. Osim Slovenije, traju pregovori za dolazak turista iz Austrije, Mađarske, Češke i Slovačke. Ako sve bude išlo po planu, to bi se trebalo obistiniti 1. lipnja. Iduće u nizu su Njemačka i Poljska. Gosti koji će dolaziti, morat će se unaprijed najaviti na web aplikaciji Ministarstva turizma koja kreće od 28. lipnja. Tamo će upisivati kamo idu, kojom rutom, gdje će boraviti.

Image

"Dakle, ne samo kamo idu s potvrdom rezervacije, nego točno njihovu rutu kretanja, znat ćemo na koji granični prijelaz dolaze i kada dođu na granični prijelaz, skeniranje putovnice, automatski se poveže, sustavi funkcioniraju", rekao je Glavina.

Je li i na terenu situacija optimistična?

No, je li sve ovo optimistično i kako izgleda situacija na terenu, RTL je pitao vlasnika turističke agencije u Njemačkoj, a koji svake godine dovede 30.000 Nijemaca na hrvatsku obalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Momentalni interes njemačkih građana za putovanje izvan Njemačke nije obećavajući. S obzirom na to da njemačka vlada radi jaku kampanju i jaki pritisak da se ostane doma i da nije potrebno ove godine ići u inozemstvo i da se godišnji odmor može kvalitetno provesti u Njemačkoj. Već dva i pol mjeseca nema upita, ovo zadnje vrijeme smo samo radili na obradi otkazanih rezervacija. Ovih zadnjih dana nekako je počelo buditi se i pojačan je interes, međutim sve će ovisiti o razvoju situacije", rekao je Hasan Pokvić, vlasnik turističke agencije.

'Otvaranje granica ne znači da će gosti pohrliti u Hrvatsku'

Iako iz Njemačke i susjednih zemalja dolazi najveći broj stranih turista, među prvih 10 nalazi se i Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska i Italija. Talijani mogu slobodno putovati već od 3. lipnja, Nizozemska preporučuje da se ne putuje ako to nije potrebno, a isto vrijedi i za Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je uvelo obveznu karantenu od 14 dana po povratku s putovanja. Boris Žgomba, predsjednik Udruženja putničkih agencija pri HGK, objašnjava da sama činjenica da neka zemlja otvara granice ne znači da će gosti odmah pohrliti u Lijepu našu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako su svi u ekonomskim problemima, svatko će turističku potrošnju pokušati zadržati unutar granica svoje zemlje, pojačati svoje ekonomije. A istovremeno imamo situaciju da ti zaposlenici koji su eventualno naši potencijalni gosti, jer naši gosti su srednji sloj, dakle ljudi koji rade, ili imaju smanjena primanja ili imaju iskorištene godišnje odmore. Mislim da je izvjesno da možemo očekivati 20, 25 posto turističke sezone, odnosno otprilike u svim segmentima turizma na nivou godine rezultate manje od četvrtine onoga što smo imali godinu prije, dakle 2019.", rekao je Žgomba za RTL.

Procjene Ministarstva turizma

Glavina iz Ministarstva turizma pak tvrdi da je njihova procjena je da će Hrvatska na nivou cijele turističke godine ostvariti otprilike 30 posto ukupnog prihoda koji je ostvarila u 2019. godini. Možda se to ne čini kao prevelika razlika, ali između 20 i 30 posto je milijarda i 200 milijuna kuna prihoda. Lani nam je turizam donio 12 milijardi kuna, a ove godine iz Ministarstva očekuju četiri.

"S obzirom na procjene koje su bile prije nekih mjesec ili dva dana, kada se govorilo o tome hoćemo li uopće imati turističku sezonu, mislim da je to cilj koji je u ovom trenutku realan", rekao je Glavina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč svemu, domaći ugostitelji su u niskom startu

Iznajmljivači se nadaju da će biti tako kako Glavina kaže, ali stvari za sada ne izgledaju dobro. Matas kaže da se od 15. ožujka do danas dogodila jedna rezervacija što ih je razveselilo. Riječ je o francuskim gostima i to je zadnja rezervacija u sto apartmana na Pagu. Jedan od problema jest što se situacija svaki dan mijenja jer sve ovisi o virusu koji je još uvijek nepoznanica. Unatoč tome, domaći ugostitelji nalaze se u niskom startu.

"Mi smo apsolutno spremni dati sve od sebe najbolje za onoliko posla koliko bude. Za 10 gostiju, hoću da budu kraljevi. Da imaju super namirnice, super servis, da se super osjećaju. To je naš posao, tanjur iz kojeg mi jedemo i mi ga poštujemo, respektiramo, cijenimo i smatramo kako je odgovorno da se tako ponaša", poručio je Šuljić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Margarita Matas na kraju je naglasila da su, unatoč svemu, optimisti: "Nadamo se jer nemamo drugog izbora. Mi ne možemo previše utjecati da popravimo situaciju, jedino što mogu preporučiti svojim iznajmljivačima i ljudima da budemo spremni, odgovorni, pazite na distancu, pripremite se za goste i čekajte ih pa što bude".

Teško je predvidjeti što će biti sa sezonom, no vijesti nisu baš dobre s obzirom na to da Hrvatskoj turizam ostvaruje 20 posto BDP-a. Propala sezona znači veliki udarac za Hrvatsku.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo