Tamo je EU ponudila Libiji 100 milijuna eura vrijednu ekonomsku i humanitarnu pomoć, javlja Slobodna Dalmacija.
Od svrgavanja diktatora Moamera Gadafija u Libiji se stalno vode sukobi različitih frakcija. U posljednje vrijeme tamo jača teroristička organizacija Islamska država. Ta je afrička zemlja na obali Sredozemlja tek oko 300 kilometara udaljena od Europe.
Lora ima sve što trebaju
Ovim činom želi se pomoći lokalnim snagama da se odupru raznim prijetnjama i porade na stabiliziranju svoje zemlje. U lokalne snage spada i obalna straža koju bi podučavali naši instruktori.
EU razmatra proširenje pomorske operacije 'Sophia' usmjerene prema suzbijanju krijumčarenja ljudima, koja se provodi od lani. Hrvatska ponuda odvijat će se u dva pravca, piše Slobodna.
MORH će ponuditi obuku libijskih mornara na nekom od brodova NATO saveza koji se nalaze u Sredozemlju. Drugo, a to je opcija koju Buljević najviše zagovara, je da libijski mornari obuku prođu u ratnoj luci Lora u Splitu.
Lora ima kompletan nastavno-školski program, nastavnike, opremljene učionice, tu su i brodovi Obalne straže RH i HRM-a na kojima se može odvijati i praktični dio obuke libijskih mornara. Goste iz Libije može se smjestiti u vojnom hotelu 'Zagreb'.
Razumiju hrvatski jezik
Inače, Libijcima Hrvatska nije nepoznata. Dolazili su u Loru još u vrijeme nesvrstanih. Uz to, prva generacija njihovih pilota školovana je u 1970. godine na Zemuniku. Ni jezik nije problem. Naime, dobar dio njih kao 'djeca Zemunika i Lore' govori hrvatski jezik.
Ovim projektom Lora bi se ponovo aktivirala kao međunarodni školski centar. Obuka bi se vjerojatno sastojala od izučavanja komunikacijskih protokola, manevara i presretanja na moru, prekrcaja 'boarding’ timova, prihvat izbjeglica, osiguranje broda od napada i otmice…