Nova otvorena pobuna predsjednika Josipovića

Tinjajuće neslaganje predsjednika Ive Josipovića i ministra obrane Ante Kotromanovića, posredno time i premijera Zorana Milanovića, oko Oružanih snaga ovaj je tjedan doživjelo svoj vrhunac.

9.6.2013.
9:11
VOYO logo

Je li u tome uspio, za sada se zapravo ne zna. Naime, ne postoji niti propisana niti u praksi provedena praksa što se radi kad predsjednik ne da odobrenje za zakone iz domene obrane. Iako je do otvorene "pobune" predsjednika došlo tek sada, natezanje MORH-a i Ureda predsjednika traje već duže vrijeme.

Sve je eskaliralo na sjednici saborskog Odbora za obranu, kad je predsjednik Odbora Tomislav Ivić (HDZ) zatražio da se s dnevnog reda skinu točke koje se odnose na ova dva zakona. Zanimljivo je kako je samo HDZ-ov dio odbora glasao za te izmjene dnevnog reda, dok je ostatak zastupnika jednostavno ignorirao izglasavanje. Došlo je do pomalo apsurdne situacije, koja je riješena pravnom "ckom" – odredilo se da nema kvoruma te će Odbor biti sazvan drugom prilikom, piše Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Niz konzultacija

U svom dopisu Odboru, Josipović je naveo kako je od njega zatraženo "prethodno mišljenje" o zakonima 22. svibnja, a Vlada je odmah 24. svibnja prijedloge Zakona i potvrdila. Josipović je stoga svoje "prethodno mišljenje" poslao Odboru za obranu te se sad mora rasplesti pravno klupko. Josipović tvrdi da prema njegovom mišljenju ima mogućnosti neka rješenja iz zakonskih prijedloga poboljšati

Iz Vlade su pak izuzetno nezadovoljni ovakvim Josipovićem ponašanjem. Naime, s predsjednikom se o ovim zakonskim rješenjima krenulo raspravljati od listopada prošle godine. Nekoliko mu je draftova zakona slano na mišljenje, a naknadno su se uvrštavale njegove sugestije. Samo u posljednja tri mjeseca je održan niz konzultacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kontrola Glavnog stožera

Iza ovih prepirki oko zakona stoji zapravo želja Josipovića da kontrolira Oružane snage preko Glavnog stožera, u kojem mu je glavni saveznik sam načelnik general pukovnik Drago Lovrić. Vlada i MORH s druge strane ne žele kontrolu vojnog sustava prepustiti predsjedniku, jer smatraju kako najveći utjecaj moraju imati baš oni, s obzirom da je na njima da omoguće financijska sredstva za funkcioniranje. Lovrićevi porivi su, kako se doznaje iz visokih vojnih krugova, u svemu krajnje osobni. Njegova je namjera baviti se diplomacijom nakon što završi svoju vojnu epizodu, a za takvo što mu treba podrška predsjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo