"Riječ je o apsolutno isforsiranoj političkoj odluci!", prve su riječi kojima je član našeg stručnog tima za vanjsku politiku Ivica Maštruko "pozdravio" odluku norveškog Odbora za dodjelu Nobelove nagrade da se ona za mir uputi Europskoj uniji.
"Kad su u pitanju nagrade za mir, ovo nije ni prvi ni jedini slučaj da se one dodjeljuju na osnovi prvenstveno upitnih političkih kriterija", dodaje Maštruko. "I u prošlosti je često dodjeljivana na osnovi ideoloških pretpostavki i stavova, pa i kad se radilo o pojedincima, ne samo o institucijama i asocijacijama", nastavlja Maštruko.
Tada su dobitnici bili mnogi sporni disidenti i predsjednici država, poput Baracka Obame, smatra on.
U obrazloženju se, podsjetimo, navodi da je EU pridonijela miru nakon Drugog svjetskog rata, ujedinjenju i stabilizaciji Europe, ali i postkomunističkih zemalja nakon pada Berlinskog zida.
Što je s ratovima izvan Europe?
"Ako se čak i može prihvatiti dio obrazloženja za dodjelu nagrade Uniji, onda se ni u kom slučaju nije smjelo zaboraviti na angažiranje europskih vojnih snaga u nekim aktualnim ratovima, dakako, izvan europskog kontinenta", ističe Maštruko.
On osobno nije imao favorita, jer smatra da je teško izabrati ga među opće poznatim pojedincima u svijetu, kad takvu nagradu u principu zaslužuju brojni "'mali', dobri i fini ljudi koji nisu prisutni u medijima". Iako mu nije poznat sastav odbora za dodjelu Nobela, po njemu je, po načinu na koji dodjeljuju te nagrade, sastavljen od osoba koje nemaju kredibiliteta.
"Čini se da ta nagrada za mir sve više gubi na vrijednosti i na kredibilitetu, za razliku od drugih Nobleovih nagrada", podvlači.
Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr