U posjedu smo internog dokumenta Nacionalne udruge ugostitelja kojem su ukratko popisane sve njihove aktivnosti na potresom pogođenom području Banije od trenutka kada su u Petrinji (dva sata nakon što se dogodio potres 29. prosinca, nap.a.) isporučili prve obroke pa sve do jučerašnjeg dana kada je započela tranzicija s državnom tvrtkom Pleter koja preuzima pripremu obroka za tamošnje stanovništvo.
Autentičnost dokumenta potvrdili su nam iz Nacionalne udruge ugostitelja dodavši dodavši kako je u pripremi mnogo opširniji dokument u kojem će, kaže, biti naveden svaki pravni subjekt, svaka pošiljka namirnica i svaki volonter koji je sudjelovao u pripremi i dostavi obroka za stradale u potresu.
Foto: Mate Janković/Facebook
POZNATI CHEF OBJASNIO ZAŠTO JE OGORČEN: ‘Počeli smo kuhati tri sata nakon potresa, a bili smo prepušteni žicanju svojih dobavljača’
Dva sata nakon potresa isporučili prvih 600 obroka
Podaci iz dokumenta svjedoče o brzini kojom su se ugostitelji volonterski angažirali na potresom pogođenom području. Ukupno je, stoji u tom internom dokumentu, isporučeno oko 150 tisuća obroka.
Nakon što se 29. prosinca u 12.19 sati dogodio potres s epicentrom kod Petrinje, već u 14.32 krenuo je Food truck za Petrinju i isporučio prvih 600 obroka. U 18 sati istoga dana četiri kamiona sa zalihama namirnica i 500 dodatnih obroka, prikupljenih za samo dva sata, krenula su iz Zagreba u Petrinju. U 20 sati istoga dana vatrogascima na terenu podijeljeno je stotinu obroka, 250 obroka odvezeno je u okolna sela, a 150 obroka podijeljeno je na Food trucku. Tog 29. prosinca, na kada se dogodio razoran potres, članovi i volonteri Nacionalne udruge ugostitelja podijelili su čak 1150 obroka.
Foto: Mate Janković/Facebook
NITKO NEĆE BITI GLADAN: Chefovi iz cijele Hrvatske kuhaju u Petrinji: ‘Ovdje je koma’
Više od 200 kuhara i pomoćnika stavilo se na raspolaganje
Idućeg dana, 30. prosinca 2020., sastavljena je lista raspoloživih kuhara i pomoćnog osoblja iz cijele Hrvatske, njih više od 200. Istog dana otvorene su privremene kuhinje u Topuskom i Mošćenici. U oba mjesta podijeljeno je po 500 obroka.
Prvog dana ove godine uspostavljena je komunikacijska platforma za koordinaciju ugostiteljskih punktova kako bi se lakše osiguralo ljudstvo, namirnice, potrošni materijal i logistika za nabavu i skladištenje namirnica te pripremu i isporuku obroka. U Sisku je 1. siječnja Hrvatski kuharski savez pripremio 550 obroka, a sve namirnice osigurali su sami ugostitelji. Idućeg dana, 2. siječnja, Crveni križ stavio je na raspolaganje ugostiteljima svoje skladište na Velesajmu u Zagrebu. Nacionalna udruga ugostitelja tog je dana Ministarstvu gospodarstva uputila zamolbu za nabavu 100.000 posudica za pakiranje hrane.
U Glini je 2. siječnja podignuta kuhinja u kojoj je odmah pripremljeno 800 obroka.
Foto: Mate Janković/Facebook
NEMA VIŠE TOPLIH OBROKA ZA SVE BANIJCE, DRŽAVA PREUZIMA KUHINJU; Kriterij će biti boja naljepnice; ‘Gdje da kuham? Jedino na vatri u dvorištu’
Pripremu obroka preuzima državna tvrtka Pleter
Dana 5. siječnja odobrene su isporuke s robnih zaliha, a isporučeno je i zatraženih 100.000 posudica za pakiranje hrane. Dana 7. siječnja, po nalogu Ministarstva gospodarstva, isporučene su namirnice iz Podravke, Leda, Raguse i Konzuma. Isporuka svježeg mesa išla je preko PIK-a koji je s robnih zaliha stavio na raspolaganje po sedam tona junetine i svinjetine.
S ministrom branitelja Tomom Medvedom, koji je imenovan koordinatorom obnove potresom pogođenih područja, Nacionalna udruga ugostitelja prošle subote je održala sastanak oko dogovora o tome da će tvrtka Pleter preuzeti posao pripreme obroka za stradale u potresu. Jučer je, kako se navodi u internom dokumentu Nacionalne udruge ugostitelja, bio prvi dan "mirne i stabilne tranzicije uz koordinaciju sa Stožerom, Crvenim križem i jedincima lokalne samouprave".
Sva oprema, napominje se u dokumentu, osigurana je iz vlastitih zaliha ugostitelja, dok su šatori i najveći dio namirnica osigurani u suradnji s poslovnim partnerima.
Ugostiteljima trebala dva sata, a državi dva tjedna
Na koncu, kada se podvuče crta, podaci su sljedeći: ugostitelji su svakoga dana u prosjeku pripremali 6000 obroka u Petrinji, 2000 u Glini, 1600 u Topuskom, 1000 u Sisku te 500 u Mošćenici. Tridesetak zagrebačkih restorana pripremalo je gotove obroke i slalo za Petrinju. Dnevni prosjek poslanih obroka bio je 3500, ukupno je isporučeno 49.680 toplih obroka, a pripremljeno je i 3300 sendviča.
Podsjetimo na koncu da je ministar gospodarstva Darko Horvat u subotu ustvrdio da se na potresom stradalim područjima kuha previše hrane. "Količina dnevno pripremljenih obroka sada prelazi 15.000 i mi smo mišljenja da je to preveliki i neodrživi broj toplih obroka koji je potrebno pripremati. Od ponedjeljka uvodimo organizirani segment pripreme toplih obroka", kazao je Horvat.
Dok su ugostiteljima trebala dva sata da se organiziraju i dođu u Petrinju, za "organizirani posao" pripreme obroka koji spominje Horvat državi su trebala gotovo dva tjedna. Osim toga, državna tvrtka Pleter, koja preuzima posao pripreme obroka, iste će naplaćivati od 20 do 30 kuna. Riječ je, kako kaže direktor Pletera i bivši zapovjednik 1. gardijske brigade Tigrovi, general Marijan Mareković, o "vrlo pristojnim cijenama". Dakako, obroke neće plaćati ljudi koji su stradali u potresu, nego će ići na trošak državnog proračuna.