Prošlogodišnje ljeto je o pitanju 'lova' na divlje kupine bilo izdašno za Ivanku i Vicka Mardešića iz Komiže. Kući su donijeli 80 kilograma slatkog ploda, koji je nakon obrade u dugim zimskim mjesecima završio u likeru, soku, marmeladi. Ovo je ljeto kupina isto dobro rodila, kao i smilje, kadulja, origano, lovor, kapare, motar, mnoštvo plodova koji brižno spremljeni čekaju svoj red za ulazak u namaze, likere, aromatizirane soli, ulja, sapune…, piše Slobodna Dalamacija.
Evo nas, a nikada nismo imali veze s tim
"Pa kada netko kaže da se na otoku nema što raditi, da su zime duge, dosadne. Tko hoće raditi, taj posla ima. Samo treba biti uporan, temeljit, a onda sve ostalo dođe. Da je meni netko pričao da ću ja na kraju s guštom završiti za štednjakom, s darovima prirode koje treba nasjeckati, očistiti, skuhati, modelirati...
Nikada mi veze s ovim nismo imali. Ali evo nas danas, imamo obrt Kamenice i 30-tak proizvoda, i uhodanu klijentelu koja već točno zna da kod nas može naći smiksanu limunsku koricu što se idealno uklapa u recepturu za izradu piva", kaže Ivanka.
Nije bilo lako
Nije im bilo lako jer su u startu krenuli točno kako treba, s nizom analiza, potvrda, što i prilično košta. Proizvode nisu htjeli prodavati na cesti, pod tendom držeći kako to uništava kvalitetu, već u kontroliranim uvjetima. Kušaonica praćena smještajnim jedinicama je zato bila logičan slijed.
"U posao su ušli i sinovi, stariji nam je velika pomoć u pripremi sirovine, a mlađeg čekamo sa studija u Zagrebu. Vraća se na Vis, njegovo znanje tri jezika će biti odlična potpora.
Već smo smislili i degustacijski meni, između ostalog naći će se tu i pašteta od plave ribe. Usolili smo i srdele, motar i kapare su već u staklenkama, likeri, vino, ulje su spremni, ima i brojnih namaza, marmelada od limuna, naranče, dunje, kupina, vina plavca, nudit će se i kozmetička linija. S ovakvom prirodom imamo blago nadohvat ruke", kažu.
Govorili su da smo ludi
"Bili smo svojevrsni pioniri u ovom poslu, i ljudi su govorili da smo ludi, čudili se da jedan bivši gradonačelnik prodaje na sajamskim bancima. A danas svatko prodaje na zidićima, bez ikakve kontrole. Država bi je trebala uvesti, jer se ne može marmelada ili ulje držati na štandu, pod 40 stupnjeva, i očekivat da će bit vrhunske kvalitete", ističe ovaj bračni par.
Studeni im donosi berbu limuna, siječanj naranča, a onda stižu poljoprivredni radovi. A između njih ogroman posao pripreme slatkih, slatkih, kiselih delikatesa za kojima stranci jednostavno luduju.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/tabid/80/articleType/ArticleView/articleId/262063/Default.aspx