Nimalo ne čudi, ali i na ovoj ljestvici nazadujemo

13.6.2014.
13:46
VOYO logo

Freedom House daje ocjene od 1 (najbolje) do 7 (najgore) na temelju pokazatelja stanja u sedam društvenih područja: izbornom procesu, civilnom društvu, neovisnosti medija, demokratskom upravljanju na nacionalnoj razini, upravljanju na lokalnoj razini, pravosuđu i korupciji.

Nema napretka ni u jednom području

Hrvatska je zadržala iste ocjene u pet od sedam područja: u izbornom procesu (3,25), demokratskom upravljanju na nacionalnoj razini (3,50), upravljanju na lokalnoj razini (3,75), neovisnosti medija (4,00) i stanju korupcije (4,00). Ocjene su joj snižene u kategorijama civilnog društva (2,75) i neovisnosti pravosuđa (4,50) koja je već godinama najlošije ocijenjena kategorija. Ni u jednom području nije ostvaren napredak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lošija ocjena u kategoriji civilnog društva objašnjena je konzervativnim zaokretom u društvu zbog referendumskog definiranja braka kao zajednice muškarca i žene i zauzimanjem čvršćeg stajališta prema pravima homoseksualaca, seksualnom obrazovanju i pobačaju koji su u proturječju s europskim idealima i normama o pravima manjina, kaže FH.

Pravosuđe, dodaje ta američka nevladina organizacija, najslabija je hrvatska institucija unatoč desetljećima reformskih napora i usklađivanja s EU-om. Lošiju ocjenu od prijašnje Hrvatska je dobila zbog toga što se Ustavni sud odbio izjasniti o legalnosti ustavne definicije braka, borbe ministarstva financija i sudova oko kontrole nad predstečajnim nagodbama i kontroverzom izazvanom slučajem 'lex Perković'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbija bolja, Hrvatska najlošija u EU

S prosječnom ocjenom 3,68 Hrvatska je, po Freedom Houseu, izgubila i primat u demokratskom razvoju na Balkanu. Bolju ocjenu (3,64) dobila je Srbija. Lošije su Crna Gora (3,86), Makedonija (4,00), Albanija (4,18), BiH (4,43) i Kosovo (5,14).

Hrvatska ima najnižu ocjenu i od zemalja EU-a obuhvaćenih ovim istraživanjem, među kojima prednjače Slovenija (1,93) i Estonija (1,96), a na začelju su Bugarska (3,25) i Rumunjska (3,46).

I u 2014. najlošija situacija u demokratskom razvoju bila je u euroazijskim zemljama, posebno Uzbekistanu i Turkmenistanu koje su obje dobile ocjenu 6,93. Rusija je nešto bolja sa 6,29.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo